Publikacje

Czynsz w drakońskiej wysokości. Glosa Wojciecha Kotowskiego

Warszawa. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w wyroku I C 1291/14 z dnia 5 lutego 2015 r. uznał, że podwyżka czynszu najmu lokalu mieszkalnego w tej miejscowości była nieuzasadniona. Orzeczenie zapadło po rozpoznaniu przez sąd powództwa lokatorów przeciwko właścicielowi budynku.

Nowy nabywca wypowiedział lokatorom tegoż lokalu wysokość dotychczasowej stawki czynszu najmu i zażądał opłaty znacznie przekraczającej określony w ustawie o ochronie praw lokatorów maksymalny wskaźnik wysokości czynszu w skali rocznej.

Aprobujaca glosa do tego wyroku, jakże istotnego dla wielu lokatorów, a także właścicieli lokali mieszkalnych, opublikowana została pod kolejnym numerem 257388 w Systemie Informacji Prawnej LEX Wydawnictwa a Wolters Kluwer business. Jej autorem jest wielokrotnie goszczący na tej stronie Pan Wojciech Kotowski.

Jedna z ważniejszych tez sygnalizowanej glosy brzmi: „Nowa stawka czynszu została ustalona w skrajnie zawyżonej, drakońskiej wręcz, wysokości. Stawka ta przekraczała bowiem prawie o 100% wskaźnik 3% wartości odtworzeniowej lokalu, o którym stanowią przepisy ustawy z dnia  2001 r. o ochronie praw lokatorów [mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego]. […] wskaźnik ustalany przez wojewodę został stworzony po to wszakże, by chronić lokatorów przed wyzyskiem”.

Warto zauważyć, że wyroki sądów rejonowych niezwykle rzadko publikowane są w SIP Lex-a. Glosy do nich pojawiają się chyba jeszcze rzadziej. Tym bardziej rekomendowany tu naukowy komentarz do „lokatorskiego’ wyroku zasługuje na uwagę.

Zapraszamy do lektury całości tekstu.

Jan Wojtasik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *