Rower

Kiedy rowerzysta przestaje być rowerzystą

Pan Wojciech Kotowski, redaktor naczelny miesięcznika „Paragraf na drodze” i sekretarz redakcji miesięcznika „Prokuratura i Prawo”, znany publicysta specjalizujący się w problematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego zgodził się napisać specjalnie dla czytelników „Tekstów & pejzaży” o kilku ważnych kwestiach interesujących rowerzystów.

Pierwszy temat dotyczy zagadnienia podniesionego niedawno przez jednego z nich: kiedy rowerzysta przestaje być rowerzystą i staje się już tylko pieszym prowadzącym rower? Zapraszam do lektury osoby zainteresowane bezpiecznym i zgodnym z prawem korzystaniem z roweru.

 

Wojciech Kotowski

Kiedy rowerzysta jest rowerzystą, a kiedy przestaje nim być?

Tytułowe pytanie może wydawać się szkolne, a nawet wręcz banalne. Jest to jednak tylko jeden wielki pozór. W rzeczywistości ze zrozumieniem faktycznej definicji rowerzysty mają problemy nawet dziennikarze, policjanci, prokuratorzy i sędziowie. Wymieniłem tylko podmioty, które określonych wątpliwości nie powinny mieć.

Innych, to znaczy pozostałych uczestników ruchu można w pewnym sensie usprawiedliwić z powodu szybko następujących nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Z natury rzeczy nie nadążają za zmianami wielokrotnie rodzącymi się wskutek nieprzemyślanych do końca koncepcji, które później muszą być modyfikowane, ponieważ wymuszają to potrzeby normalnego funkcjonowania.

Kim jest rowerzysta? To osoba, która kieruje rowerem. Siedzi na nim i trzymając nogi na pedałach oraz przynajmniej jedną rękę na kierownicy porusza ten pojazd ruchem nóg. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć czym jest rower! Zatem rowerzystą jest osoba, która kieruje rowerem.

W chwili, kiedy rowerzysta zatrzymuje się i zsiada z roweru, a następnie idzie obok niego automatycznie staje się pieszym prowadzącym rower!

Prezentowane wielokrotnie w telewizji informacje, że rowerzysta jest również kierowcą nie jest prawdziwe. Otóż kierowcą jest osoba, która posiada co najmniej jedną z kategorii prawa jazdy. Taka osoba jest kierowcą zawsze, nawet wówczas kiedy idzie pieszo. Tenże kierowca staje się kierującym wówczas kiedy prowadzi pojazd.

Sformułowanie: „kierowca prowadzi pojazd” jest równoznaczne z kierowaniem nim, w przeciwieństwie do rowerzysty, który „kieruje rowerem”, a kiedy prowadzi rower jest pieszym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *