Rower

Rowerzysta na chodniku

Nie ma wątpliwości, że rowerzysta w pewnych okolicznościach może poruszać się chodnikiem. Aby jednak uczynić to w zgodzie z przepisami musza zaistnieć następujące warunki do takiej jazdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2)  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3)   warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).          

Aby więc rowerzysta mógł jechać rowerem po chodniku musi być spełniony przynajmniej jeden z trzech wymienionych warunków.

Należy przy tym pamiętać, że kierujący rowerem w takim przypadku ma obowiązek  poruszania się z prędkością zbliżoną do ruchu pieszych (5 km/h) i zawsze musi ustępować pierwszeństwa pieszym.

Analizując pierwszą z trzech wymienionych sytuacji należy przypomnieć, że uprawnienie do opiekowania się dzieckiem poniżej 10 lat na rowerku przysługuje tylko jednej osobie. Zatem, w przypadku poruszania się chodnikiem obojga rodziców pod pretekstem opieki nad małoletnim, jeden z nich narusza zasady ruchu drogowego. Zawsze więc pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, kto korzysta z prawa do opieki. Oczywiście decyzja powinna być pozostawiona do wyboru rodziców. W przypadku kontroli drogowej policjant będzie musiał rozstrzygnąć czy tym naruszającym jest ojciec, czy też matka.

Sytuacja druga jest prostsza. Nie ma wątpliwości, że rowerzysta może pojawić się na chodniku tylko wówczas jeżeli jego szerokość nie jest mniejsza od określonej i równocześnie na jezdni ruch jest dozwolony ze wskazaną minimalną prędkością. W tym przypadku oba warunki muszą być spełnione dla uprawnionej realizacji poruszania się rowerzysty.

Trzeci warunek, chociaż z prawnego punktu widzenia wątpliwości interpretacyjnych nie budzi, to jednak został przez ustawodawcę wprowadzony z nadgorliwości. Nasuwa się bowiem pytanie, kto rozsądny, a więc w pełni władz umysłowych, kieruje rowerem w wymienionych warunkach. W takich warunkach zsiada się z roweru i go prowadzi.

I jeszcze jedna uwaga praktyczna, której intencją jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa w konkretnej sytuacji drogowej. Otóż, uprawniony rowerzysta, który jedzie chodnikiem wzdłuż budynku i dojeżdża do jego krawędzi, powinien w chwili zbliżania się do krawędzi budynku, nie tylko zwolnić, ale również skierować pojazd do lewej krawędzi, aby stać się widocznym dla poruszających się drogą poprzeczną i równocześnie widzieć ten ruch.

Z kolei,  zbliżając się do bramy wyjazdowej lub klatki schodowej zawsze należy zmniejszyć prędkość i ustąpić wychodzącym. Wychodzący bowiem mają obowiązek tylko ustąpienia pieszym, nie zaś kierującym rowerem.

 Wojciech KOTOWSKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *