Inspiracje,  Literatura

Wiatr znad Puszczy Karolackiej

[…] – W przypadku zjawiska atmosferycznego mówimy zawsze o wietrze w liczbie pojedynczej. Tak więc mamy do czynienia z przewagą wiatru z kierunków południowo-zachodnich, mówiąc krótko znad Puszczy Karolackiej.

Teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o rodzaj lasów w tejże puszczy. Większość to lasy sosnowe, które wydzielają lecznicze olejki eteryczne, za sprawą przeważającego kierunku wiatru trafiające nad nasze miasto i okolicę. A to jeszcze nie wszystkie fakty! Sięgnął po filiżankę, wypił kilka łyków herbaty.

– Słucham, słucham – Duchter uwielbiał takie naukowe tyrady, wzbogacał dzięki nim swą i tak ogromną wiedzę.

– Kolejnym krokiem naszej analizy są rzędne terenu. Śląskie Morze ma rzędne mniej więcej na poziomie 57 metrów nad poziomem morza. Wzgórza w Puszczy Karolackiej to mniej więcej 120 metrów nad poziomem morza, dodajemy do tego 20-30 metrów wysokości sosen. Wychodzi nam około 90 metrów różnicy poziomów. Chmury deszczowe to z reguły chmury niskiego piętra. Na wspomnianych przeze mnie wzgórzach puszczańskich zahaczają więc o wierzchołki drzew, przez co właśnie tam pozbywają się większości opadów i nad jeziorem oraz nad miastem zrzucają już znacznie mniej deszczu. Trzeba dodać do tego fakt, iż olejki eteryczne emitowane do atmosfery przez bory sosnowe mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Tak wzbogacone powietrze schodzące nad Sławę jest niezwykle korzystne dla płuc i górnych dróg oddechowych.

– Od pierwszego dnia pobytu tutaj czułem, że zdrowieję, tylko nie wiedziałem, jak to się dzieje. […]

Krzysztof Koziołek, Furia rodzi się w Sławie, Wyd. Manufaktura Tekstów, Nowa Sól 2015 s. 177

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *