Encyklopedia Puszczy,  Moje pasje

Jodłowy las w Puszczy Tarnowskiej

Zabrzmi to może nieco zaskakująco, ale znawcy wyliczyli, że na świecie występuje aż 50 gatunków jodły. W Europie środkowej i południowej naturalnie występującym gatunkiem jodły jest jodła pospolita. Zwykle rośnie na obszarach górskich, w Polsce spotkać ją można przede wszystkim w Górach Świętokrzyskich oraz w pasmie Karpatów.

Na ogół przyjmuje się, że w Polsce naturalna granica jej północnego zasięgu biegnie wzdłuż linii wyznaczonej przez Nową Sól, Ostrów Wlkp., Łódź, Lublin i Zamość. Nieco inaczej jest z uprawami ogrodowymi, parkowymi czy nawet leśnymi plantacjami. Od razu warto zaznaczyć, że w ogrodach i miejskich parkach jest rzadko spotykana ze względu na duże wymagania uprawowe oraz wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza, przez co często zapada na choroby.

Nieco korzystniejsza sytuacja występuje w obrębie zwartych kompleksów leśnych na granicy naturalnego występowania. Przykładem jest jodłowy las o powierzchni ok. 1,2 ha w oddziale 101g w Puszczy Tarnowskiej, w części administrowanej przez Nadleśnictwo Sława Śląska. Wydzielenie to porośnięte jest jodłą pospolitą w wieku 50 lat co do zasady, aczkolwiek pojedynczo występują na nim drzewa tego gatunku o 10 lat starsze.

Z oczywistych powodów nie da się znaleźć tu egzemplarzy jodły pospolitej wielkości zbliżonej nawet do rekordów krajowych tj. 55 m wysokości czy 600 cm obwodu na wysokości pierśnicy. Sam jednak fakt istnienia lasu jodłowego na obszarze poza naturalną granicą występowania tego gatunku jest zaskakujący i godny odnotowania.

Warto odnotować, że zakładany wiek rębności jodeł na wskazanym obszarze określono na 100 lat, co oznacza, że drzewa te osiągnęły właśnie półmetek swojego życia.

Jodłowy las w Puszczy Tarnowskiej najłatwiej odnaleźć przemierzając ok. 1 km drogą leśną na wschód z miejscowości Mesze. Pomocne może okazać się skorzystanie z brązowego oznakowania jodłowskiej trasy rekreacyjnej „Viktor” oraz leśnego dojazdu pożarowego nr 21, które to szlaki przebiegają w pobliżu.

Dobrym pomysłem może okazać się połączenie wizyty w rezerwacie torfowiskowym „Mesze” z odszukaniem jodłowej plantacji leśnej.

Jan Wojtasik

Przy opracowaniu wykorzystałem mapę Puszcza Tarnowska – Jodłowskie Trasy Rekreacyjne Wydawnictwa Sygnatura Zakład Kartograficzny wyd. III/2022 oraz skan mapy mBDL i GeoPortal.pl

Dane orientacyjne dla GPS:

Szer. N 51,90

Dług. E 15,94

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *