Źródełko Miłości
Źródełko Miłości. Gdyby pominąć samo Jezioro Tarnowskie Duże, to z całą pewnością tytułowe źródło jest najbardziej znaną naturalną atrakcją turystyczną Tarnowa Jeziernego i okolic. Nie tylko z powodu uroczej legendy o zaskakującym finale nieszczęśliwej miłości pięknej córki tarnowskiego kasztelana do prostego rybaka.
Położone pod klifem, tuż przy linii brzegowej Jeziora Tarnowskiego Dużego, Źródełko Miłości łączy sobą dwa ważne składniki natury i krajobrazu. Jego wody zasilają duży zbiornik wodny, same zaś są wytworem filtracji wód opadowych gromadzonych w zlewni pobliskiego sosnowego lasu.
Tłumaczy to obecność „Źródełka” w encyklopedii poświęconej Puszczy Tarnowskiej.
Tylko niekwestionowaną jakością składu mineralnego i smaku można uzasadnić fakt, że woda z tarnowskiego źródła stanowiła podstawowy surowiec do produkcji leków w okolicznych aptekach, a jej dystrybucją zajmował się wyspecjalizowany przewoźnik. Prawdopodobnie w przeszłości intensywność i ilość wody wybijającej ze źródła była znacznie większa niż obecnie.
Jednak pomimo wielu niekorzystnych zmian klimatycznych nie traci ono swojego znaczenia. Przeciwnie – 600 litrów rześkiej, krystalicznej wody, które z każdą upływającą minutą zasilają jezioro ma niebagatelne znaczenie dla jego czystości i zdolności samooczyszczania.
Rosnące nad źródełkiem dwa drzewa – lipa i buk symbolizują siłę miłości, która przetrwała śmierć. Drzewa posiadają status pomnika przyrody. Wypływająca spod ich korzeni woda to nic innego, jak ronione obficie łzy nieszczęsnych kochanków. Ma magiczną moc i gwarantuje miłość „na zawsze” każdemu, kto się jej napije.
Ujęcie w przeszłości było zagospodarowane i pozyskanie w higieniczny sposób wody o temperaturze 9° C nie sprawiało żadnego problemu. Temperatura nie jest przypadkowa i – jak twierdzi znawca zagadnień meteorologiczno-hydrologicznych Alfred Rösler – odpowiada wartości średniej rocznej temperatur powietrza atmosferycznego w okolicy lokalizacji źródła.
Tarnowskie Źródełko Miłości ma także swoje miejsce w literaturze pięknej. Krzysztof Koziołek pisał: Stała, wsłuchując się w kojący nerwy szum wody, która tryskała ze źródełka z predkością 10 metrów sześciennych na minutę. Buk i sosna splecione w jedno … Zrobiła kilka kroków w tył, spojrzała na osobliwy dziw natury, teraz drzewa wyglądały tak, jakby jedno walczyło o to, by oderwać się od drugiego. Kilka kroków w boki smutny obraz zastąpiło miłosne objęcie. Dwa drzewa, jedna poza, tyle emocji. (Krzysztof Koziołek, Furia rodzi się w Sławie, Wyd. Manufaktura Tekstów, Nowa Sól 2015 s. 120)
Dojście do Źródełka Miłości od strony drogi pobliskiej drogi Tarnów Jezierny – Jodłów ograniczone jest posadowionym nad zboczem ogrodzonym Leśnym Polem Kempingowym z placem parkingowym.
Można dyskutować nad prawną dopuszczalnością takiego rozwiązania. Z drugiej jednak strony zapewnia ono porządek w najbliższym otoczeniu źródełka i jego ochronę. Gospodarz obiektu nigdy zresztą nie wzbraniał wejścia grupom turystycznym czy amatorom indywidualnych wycieczek. Wystarczy nacisnąć dzwonek i brama zostaje otwarta. Można też zatelefonować wcześniej pod numer 502.518.422. i umówić wizytę.
Większym problemem wydaje się brak możliwości pozyskiwania ze źródełka wody zdatnej do picia. Niektórzy turyści bardzo na to liczą. Niestety odchodzą zawiedzeni. Inaczej niż w przeszłości, źródełko nie posiada odpowiedniego, także pod wzgledem sanitarnym, ujęcia i woda zwykłym rowem odpływa do jeziora. W tej kwestii znalezienie rozwiązania techniczno-organizacyjnego konieczne.
Znalezienie Źródełka Miłości nie sprawi kłopotu. Z Tarnowa Jeziernego prowadzi do niego zielony szlak PTTK. Z Jodłowa – poza wspomnianym szlakiem – można kierować wskazaniami Jodłowskiej Trasy Rekreacyjnej – zielonej lub po prostu wskazaniami tabliczek kierunkowych z odpowiednią informacją.
Jan WOJTASIK
Dane orientacyjne dla GPS:
Dł. geogr. 15°58′42″ E
Szer. geogr. 51°51′38″ N
Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I, 2015 oraz mapę „Pojezierze Sławskie” Wydawnictwa Turystycznego PLAN s.c.