Rozmaitości

Zasady zbierania dowodów elektronicznych w nowym „Magazynie Informatyki Śledczej”

Katowice. Jakość czynności wykonanych na miejscu zdarzenia, w tym zwłaszcza podczas oględzin tego miejsca, a często także przeszukania miejsca przechowywania dowodów rzeczowych doceniona została już dawno temu. Błędów popełnionych na tym etapie śledztwa najczęściej już nigdy nie da się naprawić.

Opinie takie zwykle wypowiadane są przy omawianiu spraw kryminalnych. Jednak coraz częściej potwierdzają się one także w szeroko rozumianych sprawach gospodarczych, w których zachodzi konieczność znalezienia i zabezpieczenia do odpowiednich analiz dowodów elektronicznych.

Procedury postępowania w takich sytuacjach z uwagi na swoistą „wrażliwość” śladu elektronicznego można porównywać z metodami zabezpieczenia mikrośladów biologicznych na miejscu zbrodni. Funkcjonariusz prowadzący elektroniczne śledztwo musi respektować nie tylko zasady procedury karnej czy wykazywać się znajomością prawa materialnego. Musi posiadać wiedzę, a zwłaszcza umiejętności postępowania z dowodami elektronicznymi.

Zasadom zbierania tego rodzaju dowodów, czyli problematyce „Life Forensic” poświęcony jest kolejny, czyli 19. już numer „Magazynu Informatyki Śledczej i Bezpieczeństwa IT” wydawanego w Katowicach przez Media Sp. z o.o.

Lektura tego wydania uświadamia, jak bardzo szybko zmieniają się technologie informatyczne i cyfrowe, jakie znaczenia dla ujawniania dowodu elektronicznego ma odchodzenie od tradycyjnych nośników danych zainstalowanych w urządzeniach na rzecz chmury obliczeniowej, a przede wszystkim to, że dowody elektroniczne można zbierać z systemów komputerowych bez ich wyłączania z pracy.

Obrazki, na których komputery przeznaczone do zabezpieczenia wywozi się z firmy wózkami, powoli odchodzą w przeszłość. Nie oznacza to jednak obniżenia pułapu kompetencji prowadzących śledztwo i wspierających ich informatyków. Wprost przeciwnie – wymagania stają się coraz większe. Warto je poznać.

Magazyn Informatyki Śledczej i Bezpieczeństwa IT dostępny jest także w wersji elektronicznej pod adresem http://mediarecovery.pl/magazyn.html.

Jan WOJTASIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *