Encyklopedia Puszczy

Sosny „Zroślaki”

Sosny „Zroślaki”. Natura lubi czasem zaskakiwać. Do osobliwości, jakie można spotkać na obszarze d. Puszczy Tarnowskiej, zaliczyć należy niewątpliwie dwie sosny nazywane „Zroślakami”. Rosną na północ od Grochowic w oddziale leśnym 277 Borów Tarnowskich administrowanych przez Nadleśnictwo Sława Śląska.

Od dawna zwracały na siebie uwagę znawców dendrologii. Pomimo tego nie ma jednoznacznej opinii, jaka konkretnie przyczyna sprawiła, że dwa, wprawdzie rosnące obok siebie, ale stojące pionowo i oddalone o ponad 1 m. drzewa, w pewnym momencie zrosły się w jeden organizm. Widziane z większej odległości odległości ich kształt przypomina literę „H”.

W przeciwieństwie do wielu innych interesujących obiektów puszczańskich „Zroślaki” nie doczekały się nie tylko miarodajnej wiedzy, ale nawet legendy o powodach swojego oryginalnego połączenia. Może jednak ktoś taką legendę zna i zechce się nią podzielić z Czytelnikami „Tekstów i pejzaży”?

Warto może nadmienić, że w Puszczy Tarnowskiej podobne osobliwości obserwowano także w przeszłości. Znany śląski botanik Theodor Szube podczas wędrówki latem 1902 r. widział przy grochowickiej drodze: „około 180 kroków na południowy wschód od skrzyżowania z linią 15/16, dwie rosnące blisko siebie sześćdziesięcioletnie sosny. Na wysokości 3 m. ta mniejsza została całkowicie wchłonięta przez większą”. Trudno dzisiaj dokładnie odtworzyć lokalizację tego miejsca, ale najprawdopodobniej chodzi o jeden z fragmentów obecnej drogi pożarowej nr „9” łączącej Drewniany Kamień z Grochowicami.

Niestety obecna kondycja „Zroślaków” nie jest dobra. Jedno z drzew jest już praktycznie całe martwe, drugie wykazuje w znacznym stopniu cechy obumarcia. Mogą nie wytrzymać pierwszego większego huraganu. Dlatego warto je czym prędzej odwiedzić i zobaczyć na własne oczy.

Najłatwiej je odnaleźć przemieszczając się od strony Grochowic leśną drogą pożarowa nr „16”. Zlokalizujemy je po prawej stronie, jakieś 200 m. po minięciu charakterystycznego Dębu Mrówczego na rozstaju dróg. Konieczne jest jednak zejście z roweru i spenetrowanie lasu na głębokość ok. 50 – 70 m. 

Innego rodzaju sposobem odnalezienia „Zroślaków” jest wycieczka z Jodłowa zorganizowana wg zaproponowanego w tej witrynie rowerowego projektu rajdowego „Do zrębów Stachury„.

Jan WOJTASIK

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 16°01’45.49” E

Szer. geogr. 51°47’45.39”  N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015, skan GeoPortalu.pl oraz fragment książki T. Schube, Nowe szkice do księgi lasów Śląska, Roczniki Śląskiego Stowarzyszenia dla Kultury Ojczystej (wydanie specjalne) 1902 s. 12 [tytuł oryginału: Th. Schube Neue Arbeiten zum Waldbuche von Schlesien, Sonder-Abdruck aus dem Jahresbericht der Schles. Gesellschaft für vaterl. Cultur. 1902]

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *