Techniki manipulacyjne. Nowe technologie
[…] Dezinformacja stosowana z użyciem środków masowej kominikacji elektronicznej nie jest wyłącznie problemem dotykającycm życia politycznego poszczególnych państw.
W dużej mierze stała się ona także narzędziem popełniania przestępstw nastawionych na osiągnięcie zysku, a także – co jest szaczególnym wyzwaniem dla organów ścigania – niezwykle efektywnym elementem taktyk kontrwykrywczych. (…)
Kampanie dezinformacyjne ochoczo wykorzystywane są przez zorganizowane grupy przestępcze nie tylko do zacierania śladów działalnosci przestępczej, lecz również do dyskredytacji i zastraszania denucjatorów. Duże obawy należy wiązać z łatwością dostępu do usług grup trudniących się rozwijaniem strategii bazujących na fałszywych informacjach, a także łączeniem tego typu praktyk z innymi atakami z wykorzystaniem nowych technologii.
Stosowanie przez przestępców dezinformacji pozwala na zachowanie anonimowości działań, rozproszenie uwagi organów ścigania, utrudnia ustalenie osób decyzyjnych, przepływów finansowych, co w zasadzie wymusza konieczność kompleksowej zmiany koncepcji działań policyjnych, jeżeli mają one stawiać czoło wyzwaniom przyszłości.
Ta zaś – jak się wydaje – rodzi obawy, że stały rozwój nowych technologii może upowszechnić bardziej zaawansowane techniki manipulacyjne, co dodatkowo wzmocni trudności wykrywcze, z którymi trzeba się mierzyć. […]
Rafał Wielki, Nowe technologie w procederach kontrwykrywczych – działania dezinformacyjne grup przestępczych w sieci /w/: P. Chlebowicz, P. Łabuz i T, Safjański (red.), Antykryminalistyka. Taktyka i technika działań kontrwywiadowczych, Wydawnictwo Diffin, Warszawa 2022, s. 89