Rozmaitości

Nowe prawo zgromadzeń. Komentarz Wojciecha Kotowskiego

Warszawa – Bielsko Biała. Niedawno uchwalona nowa ustawa Prawo zgromadzeń bardzo szybko doczekała się komentarza. Jego Autorem jest Wojciech Kotowski, wieloletni sekretarz redakcji miesięcznika „Prokuratura i Prawo”. Z uwagi na niezwykle wrażliwą społecznie problematykę organizacji zgromadzeń publicznych, warto siegnąć do lektury komentarza i samej ustawy. Rekomendacja tej pozycji wydawniczej opublikowana została na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Tu przytaczam ją w całości.

____________________________________

Wojciech Kotowski

Prawo o zgromadzeniach. Komentarz

© Wydawnictwo RONDO, Bielsko Biała 2015

ISBN 83-919717-8-3, oprawa miękka,  s. 81

Opis: Niewiele jest w Polsce ustaw, które niemal natychmiast po uchwaleniu mają szansę na naukowy komentarz. Sygnalizowana w tytule pozycja autorstwa Wojciecha Kotowskiego stanowi wzorcowy przykład i godny naśladowania przykład współpracy powszechnie znanego autora z wydawnictwem, które podjęło się opracowania komentarza do uchwalonej w dniu 24 lipca 2015 r. ustawy Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 1485).

Od razu w ślad za ustawodawcą warto podkreślić, że głównym celem uchwalenia nowej ustawy – Prawo o zgroma­dzeniach była konieczność kompleksowego i spójnego uregulowa­nia zasad i trybu organizowania oraz odbywania zgromadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych, w tym praw gwarantowanych przez Konwen­cję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Dz. U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284).

Problematyka regulowana w ustawie, jakkolwiek nie jest nowa, to jednak ze swej natury odnosi się do spraw społecznie wrażliwych, często dotyczy rozbieżnych interesów grupowych i wymaga często samoograniczeń ze strony organizatorów zgromadzeń, a  zarazem dużej dojrzałości  decyzyjnej i poczucia odpowiedzialności ze strony urzędów podejmujących konieczne decyzje. Słusznie więc intencją ustawodawcy jest stworzenie takich warunków organizowania i odbywania zgromadzeń, które z jednej strony pozwolą na pełne i efektywne korzystanie przez obywateli oraz inne podmioty z konstytucyjnej wolności organizo­wania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich, z drugiej zaś zagwarantują zarówno uczestnikom zgromadzenia, jak i osobom postronnym bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, a także zapewnią ochronę porządku publicznego oraz wolności i praw innych osób.

Od razu należy też dodać, że mocną stroną Komentarza jest przywołana w nim orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei, czytelny język sprawia, że staje się on autentycznym przewodnikiem po licznych problemach występujących przy organizacji zgromadzeń i skutecznym narzędziem do rozwiązywania tych problemów.

Komentarz, jak i omawiana w nim ustawa z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 1485), składa się z 6 rozdziałów o następujących tytułach:

  1. Przepisy ogólne
  2. Organizowanie, odbywanie i rozwiązywanie zgromadzeń
  3. Postępowanie uproszczone w sprawach zgromadzeń
  4. Zgromadzenia spontaniczne
  5. Zmiany w przepisach obowiązujących
  6. Przepisy przejściowe i końcowe

Nie ma możliwości ani też nie istnieje potrzeba w formule „Naszych rekomendacji” merytorycznego odnoszenia się do prezentowanych w Komentarzu zagadnień szczegółowych.

Może tylko dla pewnego uporządkowania materii należy w ślad za Autorem zaznaczyć, że nowa ustawa definiuje zgro­madzenie jako zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonej liczby osób w określonym miejscu, w celu odby­cia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Ponieważ jednocześnie definicja zgromadzenia nie wyznacza liczby uczestników, a zatem może ich być mniej niż piętnaście osób.

Autor zaakcentował też trafnie, że w nowych rozwiązaniach ustawy znalazł się skuteczny mechanizm postępowania precyzyjnie określający zasady pierwszeństwa wniesienia zawiadomienia o zamiarze zorganizowa­nia zgromadzenia oraz przewidziano możliwość przeprowadzenia rozprawy administracyjnej. Dokładnie określony został też tryb podejmowania decyzji oraz zasady postępowania odwoławczego.

Rygory ustawy nie dotyczą zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej oraz odbywanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

Adresaci: Rekomendowany komentarz stanowi ważne źródło wiedzy dla osób zainteresowanych organizowaniem zgromadzeń, przedstawicieli władz publicznych, policjantów i sędziów zajmujących się sprawami karnymi w zakresie objętym przedmiotem komentowanej ustawy. W przypadku zaś zaistnienia zdarzeń wymagających decyzji o wszczęciu postępowania karnego, także dla prokuratorów.

Źródło informacji: materiały własne

Oprac. Jan WOJTASIK

_____________________________________________________

Miejsce pierwszej publikacji:

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze

Data pierwszej publikacji: 2015.11.09.

Publikacja z cyklu: „Nasze rekomendancje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *