Drzewa. Obserwowanie, rozpoznawanie, odkrywanie
[…] Przyglądanie się drzewom jest absorbującym, ale niedocenianym hobby. Chociaż drzewa są dużymi organizmami, łatwo je przeoczyć, zwłaszcza gdy nasze oczy nastawione są na obserwację ruchu drobnych ptaków, czy też są przywykłe do przeszukiwania terenu w poszukiwaniu rzadkich roślin zielonych.
Ich wpływ na nasze otoczenie jest równie powszechny jak efekt ukształtowania terenu czy przebieg zjawisk pogodowych, i podobnie bywa doceniany.
Jedynie gdy oglądamy stare fotografie lub widzimy skutki gwałtownej burzy, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nasz krajobraz zależy od drzew.
Dopiero w roku 1989 odkryto (przez wybitnego botanika dr. Francisa Rose), że jedno z drzew rosnących w strzelistych naturalnych drzewostanach – na skarpach południowego Down – jest rzadką lipą.
Współcześnie zidentyfikowano i dodano do listy gatunków rodzimych nowy gatunek bytujący na klifach w pobliżu Cardiff. Całkowicie nowy gatunek – Zelkovia sicula – został odkryty w populacji 200 drzew w płd.-wsch. części Sycylii w roku 1991.
Ponadto w wielu miejscach znajdują się od dawna zapomniane arboreta; wiedza na ich temat została dawno utracona, ale gdzieniegdzie przetrwały rzadkie drzewa, rosnąc jakby przypadkowo na skrajach terenów podmiejskich bądź w zaniedbanych ogrodach starych posesji.
Większość cmentarzy i parków miejskich zawiera co najmniej jedno rzadkie drzewo, którego istnienia przechodnie nawet się nie domyślają.
Uczenie się drzew jest niekończącym się procesem. […]
O. Johnson i D. More (ilustracje), Drzewa. Przewodnik Collinsa, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2014 s. 5