Wystąpienie otwierające V Ogólnopolskie Seminarium Kryminalistyczne, Zielona Góra – Drzonków, maj 2009 r.
Panie, Panowie!
Drodzy Uczestnicy V Ogólnopolskiego Seminarium Kryminalistycznego w Zielonej Górze – Drzonkowie.
W imieniu organizatorów tego przedsięwzięcia Witam Was wszystkich bardzo serdecznie.
Witam Wykładowców – znakomitych pracowników naukowych i badaczy, niekwestionowanych specjalistów w swoich dziedzinach.
Witam słuchaczy: reprezentantów wszystkich urzędów i służb zaangażowanych w zwalczanie przestępczości: sędziów, policjantów – ekspertów i dochodzeniowców, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służby Celnej i innych organów ścigania, przedstawicieli urzędów kontroli.
Witam moich kolegów po fachu: Panie i Panów z Wydziałów i Działów Śledczych – prokuratorów reprezentujących wszystkie okręgi i wszystkie szczeble organizacyjne prokuratur Polski Zachodniej.
Witam Państwa „wolnych słuchaczy”, którzy z czystej fascynacji kryminalistyką i dyscyplinami pokrewnymi wygospodarowali czas na udział w tym spotkaniu.
Drodzy Państwo!
Honorowy patronat nad tegorocznym Seminarium przyjął Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny p. Andrzej Czuma. Z uwagi na inne obowiązki, mimo deklaracji gotowości osobistej obecności nie mógł przyjechać.
Zadośćuczynieniem, i to pragnę podkreślić – znakomitym, jest obecność jego pełnomocnego przedstawiciela – Dyrektora Biura Postępowania Sądowego prok. Mieczysława Tabora – wielokrotnego uczestnika drzonkowskich spotkań kryminalistycznych i ich bardzo aktywnego kreatora.
Serdecznie witam Panie Prokuratorze!!!
Wspomniałem już, że kryminalistyczne seminarium drzonkowskie obchodzi mały jubileusz – V-lecie swojego istnienia. Jest mi szczególnie miło powitać w naszym gronie pana prok. Kazimierza Olejnika. Pan Prokurator w maju 2005r. otwierał I-sze seminarium. Przydawał mu wówczas splendoru jako Prokurator Krajowy, przydaje dzisiaj jako wykładowca. Witamy bardzo serdecznie!
Po raz kolejny jest z nami znany „łowca morderców” – prok. Józef Gurgul. Pan prokurator jest nie tylko żarliwym dyskutantem i siewcą naukowego fermentu podczas zajęć. Jest przede wszystkim niestrudzonym kronikarzem naszego seminarium, a dzięki jego sprawozdaniom prezentowane tu myśli w krytycznej oprawie trafiają na łamy renomowanych czasopism prawniczych i kryminalistycznych. Witamy Cię Mistrzu!
Witam bardzo serdecznie Pana Prokuratora Apelacyjnego w Poznaniu Sławomira Twardowskiego. W dobie kryzysu ekonomicznego i czasu wycinana z planów wielu ważnych przedsięwzięć Pan Prokurator w sprawie seminarium drzonkowskiego powiedział zdecydowanie TAK. Chcę to powiedzieć głośno i publicznie – dziękuję.
Panie i Panowie!
Przez najbliższe 3 dni Drzonków będzie stolicą polskich nauk sądowych – kryminalistyki, medycyny, psychiatrii i psychologii sądowej. Tematem wiodącym tegorocznego seminarium jest zabójstwo ukrywane pod pozorem śmierci naturalnej, nieszczęśliwego wypadku czy zamachu samobójczego. Temat tak stary i klasyczny jak biblijna historia o Ablu i Kainie, ale jednocześnie ciągle aktualny, odradzający się pod nowymi postaciami „modus operandi”, wrażliwy na rozwój techniki czy postępy medycyny. Znamienne, że za około godzinę Pan dr Unarski będzie mówił o zdarzeniach komunikacyjnych, a ostatnie zajęcia tego seminarium poświęcone będą problematyce zabijania przy pomocy Pavulonu.
Wyrażam głębokie przekonanie, że reprezentujący różne środowiska zawodowe wykładowcy kryminalistyki, medycyny sądowej i psychiatrii oraz psychologii sądowej zechcą podzielić się z nami – słuchaczami swoją wiedzą teoretyczną i doświadczeniem. Dzięki temu będziemy lepiej odczytywać ślady, lepiej rozumieć rzeczywistość, będziemy bardziej skuteczni w zwalczaniu przestępczości przeciwko życiu.
Szanowni Państwo,
Zanim poproszę pana Dyrektora Tabora o przejęcie obowiązków przewodniczącego dzisiejszej sesji mam prośbę szczególnego rodzaju: w dniu 6 marca bierzącego roku zmarł Aleksander Głazek – dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Człowiek, który znakomicie rozumiał prawdę, że wartość osiągnięć naukowych mierzy się przede wszystkim miarą ich przydatności praktycznej. Także opiekun, inspirator i dobry duch naszego seminarium. Uczcijmy minutą ciszy jego pamięć.
Bardzo dziękuję. Seminarium uważam za otwarte.
Panie Dyrektorze – bardzo proszę o przejęcie obowiązków przewodniczącego sesji.
Jan Wojtasik