Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury wobec tzw. „afery przeciekowej”
Warszawa. W podjętej 11 czerwca 2015 r. uchwale Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP odniosło się do oświadczenia Prezesa Rady Ministrów Pani Ewy Kopacz o nieprzyjęciu sprawozdania Prokuratora Generalnego za 2014 r. w związku z publikacją w Internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.
Poniżej pełny tekst uchwały, który redakcja „Tekstów i Pejzaży” pozostawia bez komentarza.
UCHWAŁA
Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP
z dnia 11 czerwca 2015r.
w sprawie nieuprawnionego stanowiska Prezesa Rady Ministrów o nieprzyjęciu Sprawozdania Prokuratora Generalnego za 2014 r. z powodu „wycieku” materiałów z ze śledztwa w sprawie tzw. „afery podsłuchowej.”
Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP – największej organizacji przedstawicielskiej działającej w prokuraturze powszechnej z najwyższym zaniepokojeniem przyjmuje oświadczenie Prezesa Rady Ministrów Pani Ewy Kopacz o nieprzyjęciu sprawozdania Prokuratora Generalnego za 2014 r. w związku z publikacją w Internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. Za niedopuszczalne uznajemy oświadczenie Premiera z którego wynika, iż „wyciek” z akt śledztwa podważa zaufanie do takiej instytucji jaką jest Prokuratura, a jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę jest dobrze i sprawnie działająca Prokuratura z nowym Prokuratorem Generalnym.
Z całą stanowczością podkreślamy, iż w działaniu prokuratorów nadzorujących śledztwo w sprawie tzw. afery podsłuchowej brak jest jakichkolwiek, najmniejszych nieprawidłowości. Prokuratorzy udostępniający materiały działali w całkowitej zgodności z literą prawa. Co wymaga szczególnego podkreślenia, prawa stanowionego przez polityków zasiadających w Parlamencie, a zatem osób w pełni odpowiedzialnych za treść jego norm. W ich świetle, dopiero nieudostępnienie pokrzywdzonym materiałów, godziłoby w ich konstytucyjnie i kodeksowo gwarantowane prawa obywatelskie.
Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP stanowczo przeciwstawia się próbom nieuprawnionego wiązania zarówno Prokuratora Generalnego jak i całej prokuratury z „przeciekiem” w tzw. „aferze taśmowej.” W szczególności protestujemy przeciwko stawianiu Andrzeja Seremeta – pierwszego Prokuratora Generalnego III RP w jednym szeregu z dymisjonowanymi i skompromitowanymi politykami.
Rada Główna Związku wielokrotnie, krytycznie wypowiadała się o działaniach i zaniechaniach Prokuratury Generalnej pod kierownictwem Andrzeja Seremeta. Jednak w obecnej sytuacji czuje się zobowiązana do stanowczej reakcji wobec oświadczenia Prezesa Rady Ministrów. Nieuprawnione bowiem obciążanie Prokuratury wyciekiem informacji z akt śledztwa w sprawie tzw. „afery taśmowej” jest oczywistym i rażącym naruszeniem niezależności nie tylko Prokuratora Generalnego ale także prokuratorów prowadzących to postępowanie.
Mając to na uwadze, apelujemy do Krajowej Rady Prokuratury, której zadaniem ustawowym jest strzeżenie niezależności prokuratorów o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia i zdecydowane potępienie działań polityków wobec Prokuratora Generalnego i podległej mu kadry prokuratorskiej.
Podkreślamy, iż zadaniem klasy politycznej powinno być budowanie pozytywnego wizerunku instytucji Prokuratury, która na co dzień czuwa nad bezpieczeństwem prawnym ogółu obywateli, a nie podejmowanie nieuprawnionych działań, które podważają autorytet niezbędny do sprawnego wykonywania prokuratorskiej służby.
Przewodniczący
Prezydium Rady Głównej
Związku Zawodowego Prokuratorów
i Pracowników Prokuratury RP
Jacek Skała
Do wiadomości:
– Prezydent RP
– Prezes Rady Ministrów
– Prokurator Generalny
– Krajowa Rada Prokuratury
– Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka
Źródło: http://www.prokuratura-zz.pl/