Sądy i poglądy

Zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie

[…] Spełnione zostały przesłanki, które legły u podstaw podjętej przez prokuratora decyzji procesowej o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu na badanie stanu zdrowia psychicznego.

Z zebranego materiału wynika bowiem, że pomimo czterokrotnego wyznaczenia terminu badań stanu zdrowia psychicznego, M. L. nie zamierzał dobrowolnie się im poddać i stawić we wskazanej placówce medycznej. Wszelkie środki odwoławcze składane przez podejrzanego w toku postępowania, w tym na postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii, skarga na postępowanie prokuratora w szczególności na wezwania w przedmiocie badania w dniach 3 i 15 października 2012 r. nie zostały uwzględnione.

Sąd Apelacyjny podziela także stanowisko sądu I instancji, że przedłożone przez podejrzanego zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy, wystawione przez lekarza internistę z adnotacją, że „podejrzany może chodzić” mające usprawiedliwić nieobecność podejrzanego na badaniach, nie mogły stanowić wystarczającej podstawy do zmiany decyzji o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu. Taki charakter mogłoby mieć jedynie zaświadczenie lekarza sądowego o niemożności udziału podejrzanego w czynnościach badania. […]

Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie II AKa 268/14

Cytat z cyklu: „Sądy i poglądy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *