Rozmaitości

X Ogólnopolskie Seminarium Kryminalistyczne Zielona Góra – Jesionka, 14-16 maj 2014

Zielona Góra – Jesionka. Czas biegnie szybko. Ta raczej mało odkrywcza uwaga zyskuje wyraźnie na znaczeniu, gdy spojrzymy za siebie i próbujemy dokonać bilansu lat czy też dokonań, które już są nami. O zielonogórskich seminariach kryminalistycznych napisano już sporo, doczekały się także wielu sprawozdań w periodykach naukowych. Nie ma tu potrzeby powracania do tego wątku.

Obecnie, w przededniu kolejnego X. już spotkania kryminalistyków z całego kraju, warto jednak przypomnieć dwa zasadnicze cele stawiane sobie przez pomysłodawców i organizatorów tego przedsięwzięcia w momencie powołania go do życia.

Pierwszym był zamysł udostępnienia i upowszechniania wśród prokuratorów, sędziów i policjantów najnowszej, wysoce specjalistycznej wiedzy z zakresu nauk sądowych, drugim – nie mniej ważnym – integrowanie wszystkich środowisk zawodowo powołanych do zwalczania przestępczości, zwłaszcza groźnej przestępczości kryminalnej. Dlatego poczynając od pierwszego spotkania, które w maju 2005 r. odbyło się w Drzonkowie, we wszystkich kolejnych seminariach prowadzenie zajęć powierzano najlepszym w swoich dyscyplinach naukowcom z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii sądowej i psychologii śledczej. Byli wśród nich profesorowie i inni pracownicy naukowi wszystkich liczących się polskich uczelni, ale także znakomici praktycy – biegli i doświadczeni praktycy organów ścigania.

Tak dobierane forum badaczy – naukowców i profesjonalistów – praktyków dawało szansę nie tylko na wzajemne poznawanie się przedstawicieli różnych środowisk, ale gwarantowało dostęp do najnowszych osiągnięć polskiej i światowej nauki, niwelowało bariery komunikacyjne oraz dostarczało inspiracji do kolejnych badań naukowych.

Koncepcję zielonogórskich spotkań kryminalistyków od samego początku zdecydowanie poparł ówczesny Prokurator Apelacyjny w Poznaniu Mieczysław Tabor. Cieszyła się ona także honorowym patronatem kolejnych Ministrów Sprawiedliwości, a ich przebieg wizytował zwykle jeden z zastępców Prokuratora Generalnego. Gościem pierwszego był Pan Prokurator Kazimierz Olejnik.

Atrakcyjności dydaktycznej kolejnych seminariów sprzyjało też przyjęcie zasady, że każde następne przyporządkowywano tematycznie ważnym w danym czasie problemom. Nieprzypadkowo więc hasłem pierwszego była „Technika kryminalistyczna w służbie współczesnego śledztwa”, a najbliższe – już dziesiąte – zorganizowano pod hasłem: Nauki sądowe wobec kontradyktoryjnego procesu karnego„.

Swoją obecną żywotność i kształt seminarium zawdzięcza przede wszystkim Panu Prokuratorowi Okręgowemu dr. Alfredowi Staszakowi i jego współpracownikom. Dodajmy, że w czasach kryzysu kontynuacja najszczytniejszych nawet pomysłów bywa niekiedy trudniejsza od ich zainicjowania.

Przy okazji X edycji seminarium warto też jednak przypomnieć, że jego idea zyskała przed laty wsparcie merytoryczne i logistyczne Aleksandra Głazka – zasłużonego dla polskiej kryminalistyki dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, a obecnie znajduje zrozumienie i – co szczególnie istotne – pomoc finansową kierownictwa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Więcej aktualnych informacji o seminarium, a także jego program można znaleźć na stronie Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Jan WOJTASIK


Na zdjęciu uczestnicy I Ogólnopolskiego Seminarium Kryminalistycznego Zielona Góra-Drzonków, maj 2005. Zdjęcie wykonano przed budynkiem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *