Rozmaitości

Wiosenna edycja Kwartalnika Naukowego „Genetyka + Prawo”

Bydgoszcz – Toruń. Kolejny 28-29/2016 numer Kwartalnika Naukowego GENETYKA + PRAWO, podobnie jak poprzednie edycje, zawiera wiele ciekawych materiałów z zakresu szeroko rozumianej genetyki sądowej. Uwagę zwraca przede wszystkim konkluzja wywiadu z prof. Waltherem Parsonem.

Profesor, który jest kierownikiem Instytutu Medycyny Sądowej UM w Insbrucku i zarazem przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej podkreśla, że obecnie etapem krytycznym całego procesu opiniowania jest interpretacja wników badania analitycznego.

„Bardzo dużo czasu i zasobów poświęcono na rozwój technologii, ale gdzieś przy tym zapomniano o konieczności oceny rezultatów” – stwierdził naukowiec. Międzynarodowe programy kierowane do specjalistów powinny poprawić poziom interpretacji wyników badań laboratoryjnych, a w konsekwencji całej ekspertyzy DNA.

Problemem interpretacji zajęto się także w materiale zatytułowanym „Ślady dotykowe i transfer DNA” stanowiącym przekład z literatury zagranicznej, a pośrednio w artykule Marty Gorzkiewicz „Badania antygenu PSA w sprawach o przestępstwa seksualne”.

Każdy prawnik i każdy ekspert z zainteresowaniem przeczyta też opracowanie Bogusława Sygita, Damiana Wąsika i Natalii Wąsik pt. Konsekwencje karne, cywilne i dyscyplinarne wydania nierzetelnej i fałszywej opinii przez biegłego”.

W imieniu wydawcy – Zakładu Genetyki Molekularnej Sądowej Katedry Medycyny Sądowej UMK Collegium Medicum zapraszam do lektury.

Elektroniczne wydanie Kwartalnika „Genetyka + Prawo” znaleźć można: TUTAJ.

Jan WOJTASIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *