Światowy Dzień Turystyki. Z MOSiR-em na rowerach do Solnik
Nowa Sól – Drwalewice – Solniki – Nowa Sól. Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Turystyki, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Soli przygotował wycieczkę rowerową. Będzie to pierwsza wyprawa z cyklu „Poznajemy nasz powiat”.
W niedzielę 27 września 2020 r. nowosolscy cykliści wyruszą do Solnik. Jako miejsce zbiórki, startu oraz mety obrano punkt początkowy ścieżki rowerowej Nowa Sól – Stypułów „Kolej na Rower” przy ul. Przyszłości. Znajduje się ono w połowie odległości pomiędzy rondami Wadima Tyszkiewicza i Województwa Lubuskiego, niedaleko od zajezdni autobusowej SUB-BUS. Start nastąpi o godz. 10,00.
Uczestnicy wyprawy po minięciu ronda Województwa Lubuskiego i przejechaniu przez południową strefę gospodarczą, skierują się w stronę Nowego Żabna, a następnie dojadą do Drwalewic. Tam będzie miał miejsce krótki postój połączony z informacją o historii miejscowego pałacu. Może dowiemy się czy faktycznie i dlaczego jeden z historycznych właścicieli Drwalewic – Dietrich, został zamordowany przez swojego brata Wolffa z Solnik.
Nieprzypadkowo więc kolejnym etapem będą właśnie Solniki. Pobyt w tej wiosce będzie okazją do zwiedzenia zabytkowego kościoła p.w. św. Anny w towarzystwie znamienitego znawcy historii regionu dra Tomasza Andrzejewskiego. Finałowa część wycieczki planowana jest natomiast w Pałacu w Solnikach, gdzie będzie możliwość dłuższego wypoczynku oraz degustacji produktów znanego w okolicy zakładu sadowniczego.
Ok. godz. 14,00 rozpocznie się powrót do Nowej Soli. W tym celu uczestnicy wycieczki dojadą przez Czciradz do Kożuchowa, a następnie ścieżką rowerową „Kolej na Rower” dojadą do miejsca wcześniejszego startu, gdzie nastąpi zakończenie rajdu.
Długość projektowanej trasy wycieczki wynosi 27 km. Jednak osoby zainteresowane bardziej intensywnym tempem przejazdu i pokonaniem większej ilości kilometrów otrzymają w odpowiednim momencie propozycję drogi alternatywnej przez Lasocin.
Trasa rajdu przebiegać będzie drogą asfaltową, po terenie relatywnie płaskim, z kilkoma tylko niezbyt stromymi podjazdami. Spodziewać się należy atrakcyjnych jesiennych widoków, gdyż droga prowadzi przez lasy: iglasty, mieszany i liściasty, pola oraz zróżnicowane środowisko urbanistyczne – miasta, przedmieścia, wioski.
Rajd jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy upominek.
Z uwagi na długość rajdu i szacowany czas jego trwania pamiętać należy o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość pożywienia i napojów.
Konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy po asfalcie roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Uczestnicy nie posiadający ukończonych 18 lat muszą legitymować się posiadaniem karty rowerowej, a osoby poniżej 15 roku życia pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. Wobec zagrożenia epidemiologicznego należy pamiętać o zaopatrzeniu się w maseczkę lub przyłbicę. Założenie maseczek podczas zwiedzania kościoła i pałacu będzie obowiązkowe.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: m.kula@mosir-nowasol.pl oraz telefonicznie pod numerem: 693 411 812.
Poza imieniem i nazwiskiem, niezbędne jest podanie numeru PESEL i telefonu kontaktowego, a także potwierdzenie posiadanego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przyjęcie zgłoszenia będzie każdorazowo potwierdzane.
Redakcja „Tekstów i pejzaży” przyjęła patronat medialny nad rajdem i współuczestniczy przy jego organizacji.
Jan WOJTASIK
Mapka poniżej przedstawia schematyczny plan przejazdu. Projektowaną trasę oznaczono kolorem niebieskim. Duża niebieska litera „P” w czerwonym kółku na kolejnej mapce oznacza natomiast miejsce startu i zakończenia rajdu.