Valletta. Stolica Malty – odsłona 1
Licząca 300 tys. mieszkańców Valetta jest stolicą Malty od 1571. Jest też najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą.
Szczyci się 320 zabytkami, co sprawia, że jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Ścisły obszar miejski Valletty zamyka jest bowiem na obszarze zaledwie 91 km².
Na liście obiektów zabytkowych znajdują się liczne zespoły militarne, w tym zwłaszcza forty zabezpieczające miasto od strony morza, pałace Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego i innych dostojników kościelnych, zajazdy, a przede wszystkim liczne obiekty sakralne.
Szczególnym przykładem ostatniej grupy jest konkatedra świętego Jana (ang. Saint John’s Co-Cathedral, malt. Kon-Katidral ta’ San Ġwann). Wybudowano ją w latach 1573-1578 jako kościół zakonu joannitów. Powszechnie uważana jest za pierwszy barokowy kościół w Europie. W konkatedrze można zobaczyć m.in. słynny obraz Michelangelo Merisiego, znanego pod nazwiskiem Caravaggio pt. Ścięcie św. Jana. Całość obfituje w charakterystyczne dla baroku rozwiązania architektoniczne, rzeźbiarskie i malarskie. Nie powinno więc dziwić, że w galerii poświęconej Valletcie motywy powtarzają się kilkakrotnie.
Podobnie liczne są widoki murów obronnych, bastionów i innych elementów dawnej architektury obronnej. Otwiera się z nich widok na port i zatoki z cumującymi statkami pełnomorskimi i nieprzeliczoną ilością jachtów. Na placach i skwerach zobaczyć można rzeźby przedstawiające ważne postacie historyczne.
Uwagę zwracają wszechobecne dźwigi i inne urządzenia wykorzystywane do budowy, zwłaszcza zaś do remontowania budynków. Wielkomiejski charakter miejscowości podkreśla intensywny ruch kołowy i nieliczne na szczęście wysokościowce. Nie przeszkadza to wcale w napotkaniu kur spacerujących po miejskich rabatach.
Zapraszam do galerii dokumentującej subiektywnie dobrane fotografie Valletty. Losowo dobrane zdjęcia wykonano w lipcu 2021 r. Dla wygody Gości zostały pogrupowane w czterech odsłonach. W każdej można znaleźć linki ułatwiające odszukanie pozostałych.
Jan Wojtasik