Spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim
W dniu 10 kwietnia miałem zaszczyt spotkać się z grupą studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie zorganizowała Sekcja Kryminalistyki Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa – organizacji istniejącej od 1852 r.
Jego tematem były problemy przesłuchania świadków i oskarżonych w postępowaniu karnym, w tym zwłaszcza wybór czasu i miejsca przeprowadzenia tej czynności przez organ procesowy.
Konkluzję szeroko omówionych zagadnień można byłoby podsumować następująco: czas i miejsce przesłuchania mają znaczący wpływ na jego wynik. W przesłuchaniu planowanym decyzja o miejscu i czasie przeprowadzenia tej czynności powinna uwzględniać dyrektywy wypracowane przez naukę kryminalistyki i inne dyscypliny wiedzy pomostowej. W przesłuchaniu improwizowanym należy liczyć się z destrukcyjnymi skutkami upływu czasu, ale jednocześnie konieczny jest respekt dla podstawowych zasad postępowania karnego, w tym zwłaszcza zasady humanitaryzmu. W każdej sytuacji granice wyboru wyznaczają przepisy obowiązującego prawa.
W drugiej, już mniej oficjalnej części spotkania, padło pod adresem prelegenta wiele pytań związanych z różnymi aspektami pracy prokuratora, trudnymi i bardziej sympatycznych sytuacjami w tym zawodzie oraz o przykłady ilustrujące sukcesy i porażki prowadzonych w przeszłości śledztw.
Spotkanie to potwierdziło wysoki poziom aspiracji, ciekawości poznawczej i sprawności organizacyjnej młodzieży prawniczej.
Za wielce znamienny i sympatyczny należy uznać fakt, iż kierownictwo WPiA udostępniło na potrzeby spotkania reprezentacyjną salę Wydziału.
Tekst komunikatu gospodarzy spotkania znajduje się na stronie internetowej TBSP pod adresem: << http://www.law.uj.edu.pl/~kryminalistyka/index.html >>.
Jan WOJTASIK