Rozmaitości

Ryzyko w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych Policji – aspekty kryminalistyczne i prawnodowodowe

Warszawa. Pełny tytuł wydanej przez Difin pracy Jacka Kudły i Piotra Kosmatego brzmi: „Ryzyko w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych Policji. Aspekty kryminalistyczne i prawnodowodowe”. Autorzy przedstawili w niej wybrane metody pracy operacyjnej znane współczesnej kryminalistyce, zwracając szczególną uwagę na rolę pierwszych, podstawowych czynności wykonywanych przez poszczególne służby, posiadające uprawnienia do ich prowadzenia.

Na treść książki składa się 9 rozdziałów o następujących tytułach: 1. Ryzyko operacyjne jako nowe pojęcie w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, 2. Ryzyko jako pojęcie interdyscyplinarne, 3. Rodzaje ryzyka operacyjnego, 4. Ryzyko taktyki i techniki prowadzenia rozmów, aspekty kryminalistyczne, 5. Ryzyko gromadzenia i wykorzystania w procesie karnym materiałów z obserwacji, 6. Ryzyko gromadzenia i wykorzystania w postępowaniu karnym materiałów z zakupu kontrolowanego oraz przyjęcia lub wręczenia korzyści majątkowej, 7. Obszary diagnozy ryzyka kontroli operacyjnej – aspekty kryminalistyczne, 8. Wykorzystanie wyników diagnozy ryzyka operacyjnego w przyszłym ustawodawstwie – uwagi de lege ferenda i 9. Ryzyko operacyjne w wykorzystaniu materiałów o podsłuch uzyskany w państwach członkowskich.

W opracowaniu autorzy wychodzą naprzeciw problemom, które niesie dzisiejsza rzeczywistość i podają rozwiązania systemowe tej trudnej sytuacji, oparte na ścisłych regulacjach prawnych i proceduralnych. Wskazują, że przed zastosowaniem wybranej metody pracy operacyjnej warunkiem koniecznym, jaki należy spełnić, jest ocena tzw. ryzyka operacyjnego. Pojęcie to nie jest nowe i występuje w każdej dziedzinie życia, również w trakcie przygotowywania działań operacyjnych. 

Jednak najważniejszym przesłaniem książki jest pomoc wszystkim funkcjonariuszom, stosującym metody pracy operacyjnej, w zakresie oceny pierwszych informacji oraz zgromadzonych materiałów. Jest ona skierowana także do osób nadzorujących działania operacyjne, do środowisk prokuratorskich i sądowniczych, biorących udział w procesie decyzyjnym, które wykorzystują wyniki niektórych czynności operacyjno-rozpoznawczych w postępowaniu karnym. Może być ona niezwykle przydatna młodym adeptom sztuki policyjnej i prokuratorskiej, zdobywającym wiedzę w szkołach poszczególnych służb oraz Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Autorzy są uznanymi autorytetami w dziedzinie omawianego zagadnienia, a ich koncepcje teoretyczne wsparte są długoletnim doświadczeniem praktycznym w pracy śledczej.

Pan Kosmaty Piotr jest Prokuratorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Wykłada w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także prowadzi zajęcia dla funkcjonariuszy Służby Celnej. Jest tez absolwentem studiów podyplomowych z procesu karnego UJ oraz z zakresu retoryki i kształtowania wizerunku prawnika na Uniwersytecie Śląskim. Opracował kilkadziesiąt publikacji z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, czynności operacyjnych, prawa prasowego. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.

Pan Jacek Kudła jest podinspektorem Policji w st. spocz. Od 1993 roku zajmuje się naukowo badaniem problematyki czynności operacyjno-rozpoznawczych. Pracował m.in. w Wydziale Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Głogowie i Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Obecnie współpracuje z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących rozważań w przedmiocie czynności operacyjno-rozpoznawczych. Ukończył szereg szkoleń z zakresu zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Rekomendowaną książkę można nabyć m.in. w Księgarni Internetowej Difin

Opracowano na podstawie informacji uzyskanych u Autorów i Wydawnictwa Difin

Jan WOJTASIK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *