XX lat „Prokuratury i Prawa”. Wydanie specjalne i nowa szata graficzna
Warszawa. Znany i ceniony nie tylko przez prokuratorów miesięcznik „Prokuratura i Prawo” świętował niedawno dwudziestolecie istnienia. Będący kontynuatorem poprzedzających go „Problemów Praworządności”, a wydawany przez Prokuraturę Generalną periodyk, tegoroczną działalność wydawniczą zainaugurował wydaniem specjalnym poświęconym roli i zadaniom prokuratury w znowelizowanej procedurze karnej, a także … nową szatą graficzną okładki tytułowej.
Otwierający trzecią dekadę numer 1-2/2015 rozpoczyna okolicznościowe słowo Wojciecha Kotowskiego, wieloletniego sekretarza redakcji pt. „XX lat funkcjonowania „Prokuratury i Prawa”. Poza bogatymi personaliami, przypomnieniem założeń i układu czasopisma, z lektury tego tekstu można dowiedzieć się, że minione dwudziestolecie zaowocowało trzema tysiącami publikacji, przygotowanymi przez ponad tysiąc Autorów. Wśród nich byli wybitni naukowcy, ale łamy czasopisma udostępniano także młodym adeptom zawodów prawniczych – doktorantom, aplikantom, a także studentom.
W okresie tym redakcja przygotowała też cztery skorowidze przedmiotowe (zawierające 522 hasła) oraz alfabetyczne za lata 1995–1999, 2000–2004, 2005–2009 i 2010–2014.
Pamiętać należy także o ważnym dodatku w postaci orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. To kluczowe narzędzie dydaktyki prawniczej i praktycznego stosowania prawa, cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem czytelników niż klasyczne publikacje w formie artykułów czy glos.
Publikacja artykułu w Prokuraturze i Prawie wysoko ceniona jest także w rankingu czasopism naukowych. Autor otrzymuje bowiem za nią aż 6 punktów.
Redakcji należą się słowa uznania, gratulacje i życzenia wielu kolejnych tysięcy ciekawych publikacji.
Wysoko ocenić też trzeba merytoryczną zawartość numeru specjalnego. Znalazło sie w nim wiele ciekawych artykułów oraz wypowiedzi autorytetów ze środowiska nauki i praktyków nawiązujących do tematu wydania.
Z wersją elektroniczną miesięcznika, w tym także rocznikami archiwalnymi, zapoznać można się także w witrynie internetowej Instytutu Ekspertyz Sądowych.
Jan WOJTASIK