Pejzaże Puszczy Tarnowskiej w Sławie
Sława. „Pejzaże Puszczy Tarnowskiej” to tytuł kolejnej galerii moich zdjęć. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Sławy jej wernisaż odbędzie się we czwartek 14 listopada w Sławie. Sławianie będą mogli obejrzeć 60 fotografii wykonanych w ostatnich kilku latach w Puszczy Tarnowskiej oraz na jej obrzeżach.
Znacząca część ekspozycji pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, pozostałe z mojej prywatnej kolekcji.
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w czasie moich wędrówek rowerowych w lasach porastających obszary d. Puszczy Tarnowskiej, czyli na obszarze współczesnych Borów Tarnowskich. Tak oficjalnie określa się duży kompleks leśny pomiędzy doliną Odry od zachodu, miejscowościami Lipiny, Lubięcin i Tarnów Jezierny od strony północnej, Lipinkami i Krążkowem od wschodu oraz Grochowicami i Borowcem od południa. Zachodnia część Borów Tarnowskich należy do Nadleśnictwa Nowa Sól, natomiast wschodnia do Nadleśnictwa Sława Śląska.
Krajobraz dawnej puszczy, jakkolwiek wskutek prowadzonej przez całe wieki intensywnej eksploatacji drewna znacznie zmieniony, ciągle jeszcze pozostaje niezwykle atrakcyjny. Pomiędzy nowocześnie prowadzonymi plantacjami spotkać można sporo reliktów dawnej roślinności i pozostałości po nieistniejących już osadach oraz łączących je drogach.
Dzięki przychylności leśników i staraniom organizacji pozarządowych Puszcza staje się coraz bardziej dostępna dla turystów, którzy mają możliwości nie tylko podziwiać jej uroki krajobrazowe, ale też poznawać niezwykłe fakty z jej dziejów.
Zapraszam serdecznie do odwiedzenia sławskiego baru „U Dudka”, gdzie wkrótce będę miał zaszczyt zaprezentować fragment ważnego dla mnie zbioru puszczańskich fotografii.
Spotkanie uświetni mini recital uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego ze Wschowy. Jego współorganizatorami, poza Towarzystwem Przyjaciół Sławy, jest Urząd Miejski i Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku. Początek o godz. 16.30.
Jan WOJTASIK