Rozmaitości

Pejzaże Puszczy Tarnowskiej w Kolsku

Kolsko. W najbliższy czwartek 30 stycznia 2014 r. w Gminnym Domu Kultury w Kolsku odbędzie się kolejna odsłona mojej galerii „Pejzaże Puszczy Tarnowskiej”. Jej pierwszy wernisaż miał miejsce 14 listopada w Sławie. Tym razem 60 fotografii ciekawych miejsc w Puszczy Tarnowskiej oraz na jej obrzeżach będą mogli obejrzeć mieszkańcy Kolska i okolic.

Puszcza Tarnowska, niekiedy nazywana też „Karolatem”  jest historyczną nazwą współczesnych Borów Tarnowskich. Tak oficjalnie określa się duży kompleks leśny rozciągnięty na obszarze trzech powiatów: nowosolskiego, wschowskiego i głogowskiego. Dokładniej, zaliczamy do nich lasy pomiędzy doliną Odry od zachodu, miejscowościami Lipiny, Lubięcin i Tarnów Jezierny od strony północnej, Lipinkami i Krążkowem od wschodu oraz Grochowicami i Borowcem od południa. Zachodnia część Borów Tarnowskich należy do Nadleśnictwa Nowa Sól, natomiast wschodnia do Nadleśnictwa Sława Śląska. Ich powierzchnia szacowana jest na ok. 360 km².

Warto dodać, że odległość z Kolska do położonego w bezpośredniej bliskości puszczy Chełmka wynosi zaledwie 13 km. Niektóre zaś miejscowości z Gminy Kolsko, jak np. Mesze praktycznie z nią sąsiadują. W Chełmku wystarczy wjechać na oznakowany kolorem zielonym szlak „Jezior i wiatraków”. Poruszając się w kierunku południowym dojedziemy do samego serca Karolatu. Dojazd rowerem nie stanowi więc żadnego problemu. Dla miłośników turystyki pieszej najlepszym rozwiązaniem jest dotarcie do niej zielonym szlakiem, który swój początek bierze w Konotopie, a do puszczy doprowadzi nas przez takie urokliwe miejscowości, jak: Świętobór, Józefów, Jeziorna i Jodłów.

Na wystawie zgromadzono 62 fotografie wykonane w ostatnich trzech latach w różnych miejscach Puszczy Tarnowskiej. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, pozostałe z prywatnej kolekcji.  

W imieniu Pani Dyrektor Iwony Brzozowskiej i własnym zapraszam do Gminnego Domu Kultury 30 stycznia b.r. o godz. 10.40. Ekspozycja będzie dostępna do 6 lutego 2014 r.

Jan WOJTASIK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *