Najstarsze

Oskarżony – podejrzany, Wrzeciono’ 1981

Podnoszenie świadomości prawnej możliwie szerokich grup społecznych należało do jednego z ważnych zadań polskiej prokuratury dwudziestolecia 1970 – 1990. Prokuratorzy docierali z prelekcjami do szkół, wiejskich świetlic, a nawet zakładów pracy. Ważnym kierunkiem działań była podporządkowania temu zadaniu aktywność medialna prokuratorów.

Uznawano, że najskuteczniejszą formą jest informacja prasowa oparta na konkretnych przykładach zdarzeń i wskazująca prawne konsekwencje, które z nich wynikały.

Poza komunikatami czy felietonami odwołującymi się do konkretnych przykładów w nowosolskiej prasie zakładowej pojawiały się też artykuły omawiające problemy najbardziej interesujące czytelników. Tematy dobierano na podstawie najczęściej  stawianych pytań, jakie zadawano podczas sygnalizowanych na wstępie spotkań.

Status prawny, a zwłaszcza prawa podejrzanych były zawsze przedmiotem żywego zainteresowania. Tytuł kolejnego artykułu z cyklu „Czy znasz swoje prawo?” , który opublikowało Wrzeciono, stanowił próbę odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań lub krytycznych wypowiedzi uczestników prokuratorskich spotkań ze społeczeństwem.

Jan WOJTASIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *