Współczesne

Orle Gniazda’ 2015

OjcówPieskowa SkałaOgrodzieniecMirówBobolice czy Olsztyn k. Częstochowy to tylko niektóre z katalogu miejscowości kojarzących się każdemu polskiemu turyście ze szlakiem Orlich Gniazd. Posadowione w większości na wapiennych skałach średniowieczne zamki i rycerskie siedziby obronne są obecnie w bardzo różnym stanie.

Największy spośród nich – Ogrodzieniec jest trwałą i stosunkowo dobrze zadbaną ruiną z zachowanymi fragmentami oryginalnej pierwotnej architektury. Bobolice po gruntownym remoncie, stały się perełką turystyczną, a Pieskowa Skała aktualnie jest remontowana i za rok zapewne już będzie cieszyć oko każdego odwiedzającego tę miejscowość.

Mniej ciekawe wydają się jeszcze ciągle perspektywy Olsztyna czy Mirowa. W tym ostatnim przypadku widać jednak pewien postęp prac renowacyjnych. Może za kilka czy kilkanaście lat Mirów będzie przypominał pobliskie Bobolice?

Tak czy inaczej, rozciągające się pomiędzy Krakowem a Częstochową pasmo średniowiecznych budowli obronnych wabi swoim urokiem nie tylko turystów. Stare zamczyska inspirują malarzy i rzesze fotografujących. Niektórzy z nich chętnie zaglądają też do mniejsc, gdzie na fundamentach starych grodów stoją gustowne dworki czy okazałe pałace. Przykładem tego jest Złoty Potok, w którym kilka tygodni swego życia spedził jeden z narodowych wieszczów – Zygmunt Krasiński.

Ja także podjąłem próbę spojrzenia na wrastające w wapienne skały wybrane miejsca licznych legend i historycznej pamięci. Wspomniane skały stanowią sam w sobie ciekawy fotograficzny temat. Dlatego do galerii trafiły dwa ujęcia słynnej Maczugi Herkulesa, a także jedna z piękniejszych Skałek Mirowskich oraz jedna z otoczenia bajkowego zamku w Bobolicach. 

Pogoda długiego czerwcowego weekendu sprzyjała na ogół temu zamierzeniu, a owocem intensywnej pracy są dwie galerie: współczesna klasyczna, słoneczna i kolorowa. Ta została zamieszczona poniżej. Druga zaś – stanowiąca próbę przypomnienia mniej wesołych klimatów z minionych epok – składa się z fotografii wytworzonych w tonacji szarej w postaci szkiców ołówkowych. Znaleźć ją można w galerii pt. Szare szkice z Orlich Gniazd.

Tu zapraszam do pierwszej z nich.

Jan WOJTASIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *