Sądy i poglądy

Opinia prywatna

[…] Opinii biegłego sporządzonej w innej sprawie, jak też opinii „prywatnej”, jeżeli strona składa taką opinię z intencją uznania jej za dowód w sprawie, można przypisać znaczenie dowodu z dokumentu prywatnego.

Zgodnie z art. 245 k.p.c. dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w tym dokumencie. (…)

Dowód z dokumentu prywatnego może być podstawą ustaleń faktycznych, gdyż jest samodzielnym środkiem dowodowym, którego moc ocenia sąd. Sąd prowadząc postępowanie dowodowe nie może ignorować treści dokumentów prywatnych przedkładanych przez stronę w procesie i twierdzić, że żądania strony nie zostały w ogóle udowodnione. Dowodem takim jest przecież ów dokument, a jego prywatny charakter nie pozbawia go wartości dowodowej. (…)

Dowód ten, jak każdy inny, podlega swobodnej ocenie w postępowaniu dowodowym. Nie ma żadnych przeszkód, by sąd wyrokował w oparciu o jego treść, czyniąc go podstawą swych ustaleń w sprawie. (…)

Oceniając wartość dowodową dokumentu prywatnego należy mieć jednak na względzie i to, że z reguły mają one dużą wartość dowodową, jeżeli stwierdzają okoliczności niekorzystne dla osoby, od której pochodzą. Jednocześnie jednak dowód ten ma znacznie mniejszą moc dowodową, jeżeli miałby przemawiać na korzyść tej strony, która go sporządziła. Wynika to z samej istoty dokumentu prywatnego.

Natomiast jeżeli dokument tego rodzaju pochodzi od osoby trzeciej (nie będącej stroną procesu), to w takiej sytuacji sąd nie powinien zakładać, że intencją wystawcy dokumentu było wzmocnienie bądź osłabienie którejkolwiek ze stron, chyba że istnieją ku temu uzasadnione podstawy. […]

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie I ACa 181/15

Źródło i pełny tekst: Aleksandra Partyk, Lex a Wolters Kluwer business

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *