Rower

Nietrzeźwi rowerzyści

[…] Liczba tragicznych wypadków, do których dochodzi z winy nietrzeźwych kierowców pojazdów niemechanicznych, jest na tyle mała, że zachowanie, polegając na prowadzeniu pojazdów niemechanicznych w stanie nietrzeźwości, nie powinno być w ogóle stypizowane jako przestępstwo.

W ciągu trzech lat (2008-2010) na polskich drogach doszło do 132 082 wypadków, z czego 5 533 (ok. 4%) było spowodowanych przez rowerzystów, spośród których 638 doprowadziło do wypadku w stanie nietrzeźwym (ok. 0,5 % ogółu).

Dla porównania: zachowanie się pieszych stanowiło przyczynę 15 567 wypadków (ok. 12 % ogółu), a spośród tej grupy 3 341 sprawców (2,5% ogółu) było nietrzeźwych. Wynika z tego, że pijani piesi spowodowali ponad pięciokrotnie więcej wypadków niż pijani rowerzyści.

Jeśli za miarę zagrożenia stwarzanego przez dane zjawisko uznać ilość jego tragicznych skutków, to okaże się, że bardziej adekwatne byłoby karanie pieszych uczestników ruchu. […]

Dominik Zając, Dysproporcja społecznej szkodliwości czynów opisanych w art. 178a Kodeksu karnego. Analiza statystyk Komendy Głównej Policji, Paragraf na drodze, nr 5/2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *