Współczesne

Madera. Pejzaże wyspy wiecznej wiosny

Wyspa na Oceanie Atlantyckim położona ok. 600 km na zachód od wybrzeży Maroka. Jest pochodzenia wulkanicznego. Z wody wynurzyła się przed 18 mln lat. Ostatnia erupcja wulkanu zdarzyła się 800 tyś lat temu. Do czasu portugalskiej kolonizacji w połowie XV wieku pozostawała niezamieszkana.

Obecnie stanowi region autonomiczny ze stolicą w Funchal. Liczy 250 tyś stałych mieszkańców. Połowa z nich zamieszkuje w stolicy. Podstawą gospodarki jest turystyka i rolnictwo wyspecjalizowane w produkcji wina.

Polskie ślady związane są z legendą o Władysławie Warneńczyku, królu Polski i Węgier, który wg niektórych podań, po  w przegranej w 1444 r. bitwie pod Warną i trapiony wyrzutami sumienia z powodu zdradziecko zerwanego pokoju oraz poniesionej klęski, skazał się na tułaczy los, żeby ostateczne zamieszkać na Maderze. Był tu znany jako rycerz świeckiego zakonu św. Katarzyny i zamieszkiwał w Madalena do Mar. Niedawno w miejscowym kościele odnaleziono charakterystyczną tablicę nagrobną ze znakami herbowymi. Istnieje weryfikowana obecnie hipoteza, że należą do Władysława Warneńczyka. 

Z czasami znacznie nowszymi kojarzona jest postać Józefa Piłsudskiego, który na przełomie 1930 i 1931 r. przebywał na wyspie w celach leczniczych. Fakt ten upamiętnia jego popiersie w centrum Funchal i jedno z rond w tej miejscowości. Polskim śladem jest też pomnik papieża Jana Pawła II postawiony dla upamiętnienia wizyty papieża w drodze do Brazylii.

Mój kilkudniowy pobyt turystyczny z aparatem fotograficznym w ręku z całą pewnością trwał zbyt krótko, żeby oddać na zdjęciach specyfikę i piękno oceanicznej podzwrotnikowej wyspy. Jeszcze trudniej dokonać wyboru fotografii do galerii poświęconej Maderze.

Ostatecznie zdecydowałem się na usystematyzowanie wszystkich zdjęć w czterech osobnych zbiorach. W pierwszym znalazły się pejzaże naturalne, osobliwości przyrodnicze oraz inne charakterystyczne miejsca, miejscowości czy obiekty na wyspie. Kolejna galeria dedykowana została miastu stołecznemu Funchal, następna oryginalnemu systemowi nawadniania Madery, jaki stanowią słynne lewady, a ostatnia urokliwym maderskimkwiatom.

Poszczególne galerie pojawiać się  będą w miarę ich opracowywania. Zapraszam do pierwszej z nich. 

Zdjęcia z tej galerii można też wygodnie oglądać w wersji „prezentacji”. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jan WOJTASIK 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *