Ługi. Kościół p.w. św. Wawrzyńca
Ługi w gminie Otyń (d. Fridericivilla, niem. Friedersdorf) mogą poszczycić się posiadaniem jednego z najstarszych, a zarazem najbardziej urokliwych kościołów w regionie.
Jest to zbudowany na początku XV wieku z kamienia i rudy darniowej kościół p.w. św. Wawrzyńca. Wcześniejsze źródła wskazywały już w 1376 r. na obecność w tej miejscowości kościoła. Najpewniej była to jednak jeszcze świątynia drewniana.
W XVI wieku w czasach reformacji decyzją właścicieli wioski, która należała do otyńskiej linii von Rechenbergów, kościół przejęty został przez luteranów. W połowie wieku XVII przekazany jezuitom. Parafia rzymskokatolicka p.w. świętego Wawrzyńca w Ługach erygowana została w roku 1845 i należy do dekanatu nowosolskiego
Sam kościół był wielokrotnie remontowany. W roku 1865 zamontowano na nim trzy dzwony. Z kolei, podczas remontu w latach 1937-1938 w miejsce zniszczonej w roku 1904 drewnianej wieży, postawiono murowaną.
Świadkiem historii, a jednocześnie oryginalną ciekawostką jest metrowej wielkości krzyż pokutny umieszczony na kalenicy od strony wschodniej. Jest pomnikiem średniowiecznego prawa, które zobowiązywało sprawcę zabójstwa, aby postawił w miejscu zbrodni kamienny krzyż. Rodzina ofiary za odpowiednie zadośćuczynienie wyrzekała się zemsty, a pod krzyżem zawierane było pojednanie z zabójcą.
Natomiast we wnętrzu kościoła zwraca uwagę barokowy ołtarz i ambona (XVIII w.) a także kamienna chrzcielnica. Na ołtarzu znajduje się obraz „Ukoronowanie Matki Bożej” oraz figury św. Wawrzyńca i św. Sebastiana. Podczas ostatniego remontu w roku 2018 na jednej ze ścian odkryto w trakcie ostatniego remontu średniowieczny fresk przedstawiający św. Jadwigę Śląską.
Zapraszam do obejrzenia fotograficznej galerii kościoła św. Wawrzyńca. Zdjęcia wykonałem w latach 2014 i 2018.
Jan WOJTASIK
Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne”