Rozmaitości

Leśne Granie na Polanie. Będzie uczta dla ucha i jeszcze coś więcej

Nowa Sól. Nadleśnictwo Nowa Sól przygotowało coś specjalnego dla miłośników dobrej muzyki w niezwykłej scenerii. W sobotę 28 maja 2022 r. w Puszczy Tarnowskiej odbędzie się koncert Leśne Granie na Polanie.

Na miejsce koncertu – jak wcześniej zaznaczono – wybrano Puszczę Tarnowską. Dostępne przekazy zdają się wskazywać, że wiele lat temu w centrum tego dużego kompleksu leśnego miały miejsce koncerty muzyczne organizowane przez władców księstwa siedlisko-bytomskiego – ówczesnych gospodarzy znaczącej części  Puszczy. Opublikowany przez Nadleśnictwo plakat mówi niemal wszystko o samej imprezie, a zaproszeni artyści rekomendacji nie potrzebują. Na stronie fecebook’owej Nadleśnictwa można odnaleźć także pozostałe informacje programowe.

W tym miejscu należy natomiast podkreślić, że koncertowi zorganizowanemu przez nowosolskich leśników będzie towarzyszył tzw. gwiaździsty zlot rowerzystów, którzy w formule grupowej dojadą do Studni Haussmana z różnych kierunków. Grupa prowadzona przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów wyjedzie z tej miejscowości o godz. 9,00. Pilotem rowerzystów z Siedliska będzie Pan Daniel Kołtun. Grupa wystartuje spod zamku Karolat o godz. 9,45. Rowerzystów z Nowej Soli i najbliższych okolic poprowadzi Pan Romuald Fiodorowicz (tel. 502 430 433). Ta grupa wystartuje o godz. 9,00 z placu przy Al. Wolności. Z kolei, Grupa Klubu Turystyki Kolarskiej TURKOT wyruszy z Nowej Soli spod pływalni o godz. 10.00. W sprawach związanych z wyjazdem tej grupy należy kontaktować się z Panem Waldemarem Filipkiem pod numerem telefonu: 508 684 316.

O czasie i miejscu startu peletonów z innych miejscowości będziemy informować w miarę napływających informacji. Dla zapewnienia sobie bezpiecznego,  sprawnego i odpowiedniego dla własnej kondycji dojazdu sugerujemy, żeby wcześniej nawiązać kontakt z pilotami poszczególnych grup. Do nich należy decyzja o wyborze ostatecznego wariantu drogi.

Warto przy okazji zauważyć, że wybór miejsca leśnego koncertowania nie jest przypadkowy. Zlokalizowana nieopodal Czerwonej Małpy Studnia Haussmana stanowi rodzaj niecki terenowej otoczonej z każdej strony ścianą lasu, pośrodku zaś znajduje się nowoczesny zbiornik wody. Do Studni prowadzą utwardzone leśne drogi oznaczone numerami: „1” i „12”. Z Siedliska i Przyborowa można tam też trafić dzięki jodłowskiej trasie rekreacyjnej oznaczonej kolorem fioletowym „Hubert”. Na dojazd pożarowy nr „1” można wjechać z drogi wojewódzkiej 315 za Przyborowem. Zjazd w prawo na „1” znajduje się niecałe 2,5 km od ostatnich zabudowań Przyborowa.

Grupy rowerzystów zainteresowane dojazdem od strony Lipin mogą wykorzystać oznakowanie drogi pożarowej „11”, „1” i „12”, a od strony Grochowic i Tarnowa Jeziernego – dróg  pożarowych „3”,”5″, „1” i „12”. Wszystko zdaje się przemawiać, że wskutek długotrwałej suszy najlepsze warunki dojazdu będą właśnie z tego ostatniego kierunku. 

Osoby zmotoryzowane pozostawiają swoje pojazdy na parkingu przy Szkółce Leśnej k. Przyborowa i na miejsce koncertu zostaną przetransportowane środkami Nadleśnictwa. Miejsce parkowania rowerów wyznaczono w bezpośredniej bliskości Studni Haussmana przy dojeździe pożarowym nr 12 w kierunku Czerwonej Małpy.

We własnym zakresie należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody i pożywienia. W przypadku większej frekwencji dostęp do tych środków na miejscu może być utrudniony. Konieczne jest także posiadanie odzieży odpowiedniej do pory roku i warunków pogodowych prognozowanych na czas koncertu oraz repelentów przeciwko insektom.

Organizatorzy apelują o rezygnację z prób samodzielnego dostania się na imprezę przez osoby gorzej zorientowane w znajomości realiów dużego obszaru leśnego, jakim jest Puszcza Tarnowska z uwagi na realne ryzyko pobłądzenia.

Aktualny pozostaje też apel o przestrzeganie wszystkich zasad pobytu w lesie, w tym zwłaszcza zachowywanie ciszy, respektowanie zakazu posługiwania się otwartym ogniem i wyrzucania odpadków. Ważną sprawą jest także przybycie na leśny koncert przed jego rozpoczęciem o godz. 11,00. 

Pamiętajmy, że niezależnie od miejsca, koncert muzyczny pozostaje koncertem i powinien pozostać ucztą dla ucha.

Jan Wojtasik

Mapka nr 1. Przedstawia fragment Puszczy Tarnowskiej ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji Studni Haussmana i drogami dojazdowymi umożliwiającymi dojazd na koncert przez zorganizowane grupy rowerzystów.

Mapka nr 2. Na tej mapce przedstawiona została projektowana droga dojazdu do miejsca koncertu z miejsca startu w Jodłowie. Szacowana długość trasy w jedna stronę wynosi 10,5 km, z czego ok. 75% dróg posiada nawierzchnię szutrową.

Mapka nr 3. Kolejna mapka pokazuje sposób dojazdu do Studni Haussmana z kierunku Lipin. Jest to dogodna propozycja dojazdu ze ścieżki rowerowej „Kolej na Rower”. Problemem może okazać się jednak stan drogi leśnej nr „11” na odcinku ok. 1 km wskutek zniszczenia nawierzchni przez transport leśny.


 Mapka nr 4. Pokazano na niej sugerowany sposób dojazdu z przeprawy na kanale Kopalnica k. Szkółki Leśnej w Przyborowie. Do przeprawy z Przyborowa dojeżdżamy przedłużeniem ul. Leśnej, a z Siedliska przedłużeniem ul. Kasztanowej.


Mapka nr 5. Przedstawia sugerowaną drogę dojazdu od strony Tarnowa Jeziernego i Sławy.

Mapka nr 6. Ukazuje dojazd do miejsca koncertu z drogi wojewódzkiej 325 w punkcie o nazwie Drewniany Kamień. Na mapce uwzględniono wersję z wizytą u Czerwonej Małpy. Ten wybór jest rekomendowany rowerzystom z Grochowic i innych pobliskich miejscowości.


Mapka nr 7. Pokazano na niej dojazd do miejsca koncertu drogą wojewódzką nr 315 z Przyborowa. Wybór tej trasy zalecany jest rowerzystom doświadczonym, którzy nie mają oporu poruszania się drogami z intensywnym ruchem pojazdów mechanicznych. Uwagę zwraca dobra nawierzchnia jezdni. Dodatkowo oznaczono na niej lokalizację szkółki leśnej, gdzie będzie udostępniono parking strzeżony dla samochodów.


Plakat Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *