Kryminalistyka. Zasada prawdy materialnej
[…] Rolą każdego kryminalistyka jest działanie mające na celu całkowitą realizację zasady poszukiwania prawdy materialnej oraz dowodów umożliwiających oskarżenie i skazanie rzeczywistego sprawcy czynu z jednoczesnym respektowaniem zasady jego niewinności.
Prawa przysługujące podejrzanemu należy bezwzględnie zawsze respektować, co więcej – jednakowo i bez uprzedzeń traktować należy wszystkie uczestniczące w procesie osoby, bez względu na ich pozycję społeczną, zawodową, wykształcenie czy prezentowany poziom kultury osobistej.
Z kolei, szczegółowe zasady etyki zawodowej w stosunku do kryminalistyki i procesu karnego mają zastosowanie w trakcie realizacji konkretnych czynności procesowych, takich jak przeszukanie oraz pozaprocesowych.
Oczywistym jest, że niedozwolone są wszelkie działania sprzeczne z prawem, pobłażanie naruszeniom prawa przez osoby współpracujące z policją czy też oscylowanie na pograniczu prawa z wykorzystaniem luk prawnych, braku odpowiedniej wiedzy czy nadinterpretacja obowiązujących norm.
Zasada etycznego zachowania odnosi się do wszelkich czynności dowodowych i pozaprocesowych. Obowiązuje zakaz stosowania takich środków, jak siła fizyczna, groźby, składanie obietnic bez pokrycia, wprowadzanie w błąd i jego wyzyskiwanie oraz psychomanipulacja. […]
Agata Opalska – Kasprzak, Przeszukanie. Problematyka prawna i kryminalistyczna, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2018 s. 257