Kaszczor. Kilka refleksji po wystawie puszczańskiej
Kaszczor. W dniu 16 października 2014 r. w pięknej sali ekspozycyjnej d. zboru ewangelickiego w Kaszczorze miało miejsce kolejne odsłonięcie galerii „Pejzaże d. Puszczy Tarnowskiej”. Wcześniej wystawa gościła w Sławie, w Kolsku, Ciosańcu, Jesionce oraz Tarnowie Jeziernym oraz na zamku w Kożuchowie.
Udostępnienie mieszkańcom Kaszczora i okolic dużego zbioru fotografii ciekawych miejsc w Puszczy Tarnowskiej stało się możliwe dzięki współpracy Pana Alfreda Röslera – znanego regionalisty ze Sławy oraz Pań: Teresy Kręc i Ewy lasek ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Razem.
Ciekawym rozwiązaniem organizacyjnym okazało się połączenie galerii puszczańskiej z dorobkiem pleneru malarskiego, który tematycznie często nawiązywał do uroków przyrody najbliższej okolicy. Dzięki równoległej ekspozycji obu wystaw, zwiedzający mogli dostrzec i porównać na bieżąco podobieństwa i różnice w efektach uprawiania obu gatunków twórczości.
Pierwszymi gośćmi galerii byli uczniowie z Zespołu Szkół w Kaszczorze. Wg informacji Pani Teresy Kręc, w ciągu niespełna trzech tygodni wystawę odwiedziło ponad 300 osób. Jak wynika z zapisów w księdze pamiątkowej, zwiedzający pochodzili z różnych, niekiedy mocno oddalonych miejscowości. Niektórzy pozostawili bardzo sympatyczne wpisy.
Ciepło i obszernie o „Pejzażach Puszczy Tarnowskiej” w swoim 20/2014 numerze napisał także „Głos Wolsztyński”.
Jan WOJTASIK
Sala ekspozycyjna zboru poewangelickiego w Kaszczorze
Publikacja „Głosu Wolsztyńskiewgo”
Trzy kolejne strony wpisów w księdze pamiątkowej