Rozmaitości

Jakość w praktyce laboratoriów genetyki sądowej

Bydgoszcz. Najnowszy 18.ty już numer kwartalnika „Genetyka + Prawo”  wydawanego przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy w znacznej mierze poświęcony został problemowi jakości pracy laboratoriów genetyki sądowej. Jakość opiniowania zawsze należała do kluczowych zagadnień wymiaru sprawiedliwości. Specyfika ekspertyzy genetycznej nadaje temu zagadnieniu znaczenia wyjątkowego.

Tymczasem renomowane laboratoria coraz częściej zajmują się weryfikowaniem wątpliwych opinii wydawanych przez biegłych. Najgorsze jest jednak to, że weryfikacje te ujawniają rosnący stale ciężar gatunkowy popełnianych błędów.

Ważnym sposobem ograniczenia ryzyka błędu są procedury atestacji i certyfikacji laboratoriów genetyki sądowej. Powinny one oczywiście obejmować wszystkie laboratoria. Sam fakt poddania się takiej procedurze i otrzymanie certyfikatu nie przesądza jednak jeszcze o tym, że określone laboratorium w danym czasie spełnia wszystkie kryteria kadrowe i techniczne do opiniowania w zakresie oczekiwanym przez organ zlecający, w tym zwłaszcza do wykonania ekspertyzy konkretnego materiału dowodowego.

O tym, jak kompetentnie interpretować wartość atestów i certyfikatów posiadanych przez laboratoria oferujące swoje usługi szczegółowo informuje dr hab. Marcin Woźniak w artykule zatytułowanym „Gwarancje jakości”.

To tekst adresowany do wszystkich, którzy maja ambicję podejmowania optymalnych decyzji o wyborze laboratorium badającego ślady biologiczne. Jego uważna lektura pozwoli łatwo odróżnić informacje ważne od niekiedy efektownych, ale mało wartościowych produktów specjalistów od marketingu usług eksperckich.

Tekst rekomendowanego artykułu oraz całego kwartalnika dostępny jest także w wersji elektronicznej pod adresem: „Genetyka + prawo„.

Jan WOJTASIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *