Współczesne

Grochowice. Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej

Grochowice [d. Grochowicze, niem. Grochwitz, od 1937 Heidegrund] są dużą wioską położoną w gminie Kotla w powiecie głogowskim.

Ważny zabytek, jakim jest kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej wybudowany został w starszej części Grochowic w roku 1622. Fundatorami byli ówcześni właściciele wsi, Schönaichowie z Siedliska. Świątynia stanowiła filię parafii ewangelickiej w Bielawach.

Po wojnie trzydziestoletniej odebrano budynek protestantom. Jednak wobec braku wyznawców kościoła katolickiego, obiekt stopniowo podupadał. Sytuacja uległa zmianie po zagarnięciu Śląska przez Prusy. Już w 1742 r. przy wsparciu króla Fryderyka II grochowicki kościół został odbudowany. Obok kościoła postawiono drewnianą dzwonnicę.

Kolejne przebudowy i remonty miały miejsce w 1789, 1830 i 1922 r. Kościół postawiono z kamienia na planie owalu zbliżonego do koła. Obecnie jest otynkowany.

Na tyłach świątyni usytuowany jest cmentarz.

Zapraszam do galerii prezentującej zewnętrzną architekturę kościoła w Grochowicach. Zdjęcia wykonane zostały w latach 2020, 2019, 2011 oraz 2006.

Jan Wojtasik

Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne i nowożytne”

Budowle Kościoła są naszymi twierdzami; ich załoga zmienia się co pół wieku i walczy o wiarę w sercach ludzkich. Jan Gerhard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *