Genetyka + Prawo. Kolejne wydanie
Bydgoszcz. Właśnie ukazał kolejny 26-17/2015 numer Kwartalnika Naukowego GENETYKA + PRAWO. Kwartalnik wydaje Zakład Genetyki Molekularnej Sądowej Katedry Medycyny Sądowej UMK Collegium Medicum. Jak zawsze, także i w tym wydaniu znalazło się wiele ciekawych materiałów z zakresu szeroko rozumianej genetyki sądowej.
Do tej kategorii wypadnie zaliczyć opracowanie przygotowane przez Karolinę Pawlik, które odnosi się do trudnych kwestii ustalania pokrewieństwa w sytuacji, gdy matka dziecka spokrewniona jest z jego biologicznym ojcem, a także informacja Joanny Gerc o nowatorskich metodach przewidywania cech wyglądu zewnętrznego, w tym koloru skóry, włosów i oczu oraz pochodzenia biogeograficznego w oparciu o badanie porzuconych śmieci [Snapshot Phenotyping]. Ta sama Autorka pisze także o innowacyjnym typie markera genetycznego przydatnego przy badaniu mieszaniny śladów biologicznych.
W wywiadzie numeru Urszula Rogacka rozmawia z dr Titią Sijen z Holandii o identyfikacji materiału biologicznego na potrzeby kryminalistyki. Do lektury zachęca tytuł: Kryminalistyczne profilowanie mRNA jest ekscytujące.
W „jesiennym” numerze Kwartalnika G+P znajdziemy wśród innych tekstów także wzmiankę o 26. Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Genetyków Sądowych w Krakowie oraz zapowiedź przyszłorocznej konferencji naukowej w Toruniu: Opinia biegłego w procesie kontradyktoryjnym – założenia i pierwsze doświadczenia.
Numer zamyka sprawozdanie z majowej konferencji we Wrocławiu „Nauki sądowe w praktyce prokuratorskiej”.
Jan WOJTASIK