Rozmaitości

Genetyka + Prawo. Kolejna edycja kwartalnika

Bydgoszcz. Mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, z założenia mają stanowić legalną alternatywę dla narkotyków i substancji odurzających, stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia, mogą w sposób trwały uszkodzić serce czy mózg, a także wyzwalać uśpione psychozy.

To tylko niektóre z tez, jakie znaleźć można w artykule dr Marzeny Sykutery „Dopalacze – twardy orzech do zgryzienia” opublikowanym w jubileuszowym 24/25 numerze „Genetyki & Prawa”. 

W wydawanym przez Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej UMK kwartalniku naukowym, można się też zapoznać z najnowszym metodami ustalania wieku osoby, która na miejscu zdarzenia pozostawiła ślad biologiczny, różnicowania DNA bliźniąt jednojajowych czy odróżniania materiału genetycznego w mieszanie komórek pochodzących od różnych dawców.

Niezwykle interesująco wypadła też rozmowa z prof. Adrianem Linacre z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Flindersa w Adelajdzie traktująca o znaczeniu genetyki sądowej w ratowaniu zagrożonych gatunków zwierząt czy mała rozprawka dra Damiana Wąsika na temat opiniowania sądowo-lekarskiego w warunkach kontradyktoryjności procesu karnego. W nieco innej konwencji na ten ostatni temat wypowiedział się też niżej podpisany.

O nietypowej ekspertyzie z zakresu profilowania genetycznego, a dotyczącej analizy pokarmu z więziennego menu, traktuje z kolei publikacja dra Marcina Woźniaka. Okazuje się, że genetyka sądowa może okazać się użyteczna nawet w badaniu skarg więźniów-wegetarian.

W imieniu Zespołu  Redakcyjnego zapraszam do lektury.

Kwartalnik Naukowy „Genetyka + Prawo” można przeczytać, a także  pobrać ze strony internetowej Kwartalnika.

Na specjalne zamówienie, wydawany on także w klasycznym, stylowym wydaniu papierowym.

Jan WOJTASIK 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *