Gejsze i smartfony. Galeria Wiesława Czerwińskiego
Pan Wiesław Czerwiński podczas pobytu w kraju kwitnącej wiśni zatroszczył się nie tylko o fotograficzne udokumentowanie fenomenu Sakury. Celnie zauważył, że Europejczykom Japonia kojarzy się przede wszystkim z kimonem, gejszami i walkami wręcz. Ta galeria poświęcona jest gejszom.
Gejsze trudno jest spotkać. Pochodzenie gejsz jest przedmiotem debaty historyków, ale ich powstanie przyjmuje się na okres EDO (1600 – 1868). Światową stolicą gejsz jest Kyoto. Paradoksalnie tutaj gejsze nazywane są maiko albo geiko. Maiko jest dziewczyną między 15 a 20 rokiem życia, która przyspasabia się do obowiązków geiko.
W czasie tego 5-cio letniego okresu maiko mieszka w okiyia (dom gejsz) i studiuje tradycyjne japońskie sztuki, m.in. taniec, śpiew, ceremoniał parzenia herbaty i grę na trzystrunowym instrumencie shamisen.
Zaprezentowane zdjęcia nie są zdjęciami „prawdziwych” gejsz, lecz Japonek w strojach narodowych. Prawdziwe gejsze usługują w eksluzywnych restauracjach, a obiad w towarzystwie maiko i geiko kosztuje 900$.
Kimona i pasy nazywane obi produkuje się głównie w Kyoto w dzielnicy Nishijin. Na prezentowanych zdjęciach widać, że nie ma dwóch jednakowych kimon ani pasów. Kimono dodaje urody Japonkom i pięknie współga z Sakurą.