Rozmaitości

Erasmus w Puszczy Tarnowskiej

Jodłów – Wschowa. We czwartek 2 marca 2017 r. gościła w Jodłowie licząca blisko 70 osób grupa uczniów i ich opiekunów z siedmiu krajów europejskich oraz I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie. Goście z Rumunii, Portugalii, Litwy, Czech, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch przyjechali do Wschowy w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Erasmus+”.

W planie projektu pod nazwą  „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną” przewidziano m.in. wycieczkę do Puszczy Tarnowskiej.

Rolę gospodarza wyprawy do Puszczy przyjął Pan Mirosław Wojtczak – prezes zarządu Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów, a w roli przewodników wsparli go: Pan Tadeusz Sokołowski – Leśniczy Leśnictwa Dąbrówno oraz autor tego tekstu.

Podczas spaceru leśnymi ostępami młodzież miała możliwość poznać historię zwiedzanego obszaru, poczynając od epoki tworzenia się i odejścia ostatniego zlodowacenia, do czasów współczesnych.

Gościom przedstawiono też losy nieistniejącej już osady Dębówko [niem. Glogeiche], poświęcając dużo uwagi okresowi II wojny światowej i losom przymusowo pracujących tu robotników leśnym.

Ważnym wątkiem spotkania było omówienie zasad prowadzenia gospodarki leśnej i sposobów godzenia ekonomii z wymogami ochrony środowiska naturalnego. Jego uczestnicy dowiedzieli się też, jakie gatunki zwierząt zamieszkują Puszczę Tarnowska i jak przedstawia się populacja poszczególnych gatunków drzew.

Finałem leśnej wyprawy był przemarsz Starą Drogą Pocztową i wejście na Wysoka Halę [Wzgórze Almy] – jedno z najwyższych wzniesień w okolicy.

Jan WOJTASIK

   

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *