Rozmaitości

Ekspertyza poligraficzna – warsztaty w Poznaniu

Sporą dawkę wiedzy na temat przesłanek prawno-procesowych oraz uwarunkowań faktycznych, a także podstaw teoretycznych stosowania ekspertyzy poligraficznej otrzymali prokuratorzy z Prokuratur Apelacyjnych w Poznaniu i Szczecinie podczas warsztatów zorganizowanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu.

W toku jednodniowych zajęć problematykę wykorzystania badania poligraficznego w postępowaniach karnych przedstawił dr Piotr Herbowski  ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu. Z kolei, zajęcia z metodyki badania poligraficznego przeprowadziła kpt. Renata Dąbrowska – ekspert ABW. Natomiast zagadnienie wypracowywania decyzji prokuratorskich na podstawie wyników ekspertyzy poligraficznej omówił prof. dr hab. Ryszard Jaworski Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uwieńczeniem szkolenia były zajęcia praktyczne w Pracowni Poligraficznej.

Warsztaty potwierdziły wysoką wartość diagnostyczną ekspertyzy poligraficznej. Szacuje się ją bowiem na ponad 90%. Niewiele rodzajów ekspertyz może pochwalić się porównywalnymi wynikami. Mimo, że od czasu przeprowadzenia w Polsce pierwszej ekspertyzy poligraficznej ponad pół wieku temu, a liczne przykłady potwierdzają jej przydatność praktyczną, nasz wymiar sprawiedliwości nie jest jeszcze przygotowany do wykorzystania jej potencjalnych możliwości.

Niepokoić muszą nieporozumienia interpretacyjne przepisów odnoszących się do wykorzystania poligrafu, a także skłonności do oceniania omawianej ekspertyzy w oderwaniu od całokształtu materiału dowodowego zebranego w postępowaniu dowodowym. Stałej uwagi organów procesowych wymaga też ochrona śladów pamięciowych osób badanych przed  wpływami pochodzącymi z zewnątrz. 

Zmianę tej niekorzystnej sytuacji postawili sobie za cel organizatorzy poznańskich warsztatów. Zajęcia zorganizowano w sposób ciekawy i wartościowy merytorycznie, co pozwala na stwierdzenie, że pierwszy krok w realizacji tego celu został uczyniony.

Jan WOJTASIK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *