Współczesne

Corte’ 2016

Corte uważane jest za stolicę korsykańskiego nacjonalizmu. Sama natura sprzyja tutaj zwolennikom wyrwania się spod francuskiej kurateli, gdyż niewielkie Corte położone jest pośród gór i wąwozów w sercu wyspy. Na mapach należy go szukać w odległości ok. 50 km na południowy zachód od przemysłowej Bastii.

To właśnie w Corte Pascal Paoli – idol młodego Napoleona Bonaparte, stworzył w końcu XVIII wieku pierwszy na wyspie demokratyczny rząd i wydal pierwszą korsykańską gazetę. Paoli jest także założycielem „Universita di Corsica”, pierwszej na Korsyce i działającej z przerwami do dzisiaj szkole wyższej.

Odwiedzający Corte turyści odwiedzają przede wszystkim górującą nad miasteczkiem twierdzę i zorganizowane w jej wnętrzu nieco eklektyczne muzeum. Na głównej ulicy – cours Paoli, koncentrują się miejscowe kawiarnie, restauracje i stoiska targowe.

Pomnik napoleońskiego generała Arrighi di Casanove  zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jego autorem jest projektant słynnej Statuy Wolności – Bartholdi.

Mój pobyt w miasteczku wypadł w czasie mało sprzyjającym fotografii pejzażowej, Dzień był bowiem „bury, szary i ponury”. Dlatego galeria „Corte’ 2016” jest stosunkowo skromna i koncentruje się na wybranych eksponatach w muzeum. Znalazły się wśród nich rycina XIX – wiecznego fotografa, katowski pieniek, zabytkowy pistolet oraz stroje charakterystyczne dla miejscowych procesji religijnych.

Inne moje zdjęcia oglądąć można na portalu National Geographic. Pokazuję tam pejzaże naturalne oraz miejskie w rzeczywistym wymiarze elektronicznym, a prezentowane fotografie można oceniać oraz komentować. Także do ich obejrzenia serdecznie zapraszam.

Jan WOJTASIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *