Aplikanci KSSiP w Szkole Policji
Rozwija się współpraca KSSiP w Krakowie ze Szkołą Policji w Katowicach. Ostatnio aplikanci prokuratorscy mieli okazję zapoznać się z niektórymi tajnikami pracy kryminalistyków policyjnych na miejscu zdarzenia.
Specjaliści z zakresu daktyloskopii, traseologii, fizykochemii i innych dziedzin techniki kryminalistycznej pokazywali przyszłym prokuratorom przebieg i efekty swojej pracy na symulowanych miejscach zdarzeń takich, jak zabójstwo w pomieszczeniu zamkniętym oraz wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym z udziałem osoby pieszej.
Aplikanci aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Przede wszystkim jednak mieli okazję osobiście przedzierzgnąć się w techników kryminalistycznych i poćwiczyć ujawnianie i zabezpieczanie różnymi metodami śladów linii papilarnych, pobieranie materiału porównawczego do eliminacji czy wykonanie odlewu gipsowego wgłębionego śladu obuwia.
Duże zaangażowanie towarzyszyło pobieraniu wymazu z jamy ustnej dla celów profilowania genetycznego oraz wykonaniu zdjęć sygnalitycznych.
Zaciekawienie budziło też poszukiwanie niewidocznych śladów krwi na miejscu zbrodni przy zastosowaniu luminolu oraz wykonanie obrazu linii papilarnych za pomocą silikonu.
Z kolei, specjalista z zakresu ruchu drogowego imponował sprawnością pracy na miejscu wypadku oraz przy oględzinach samochodu.
Symbolicznym podsumowaniem pobytu w Szkole były gromkie brawa, którymi aplikanci nagrodzili prowadzących zajęcia.
Inicjatywie zorganizowania ćwiczeń z kryminalistyki w Szkole Policji warto przyklasnąć. Przede wszystkim dlatego, że najlepsze śledztwa są zwykle efektem dobrej współpracy prokuratorów z policjantami.
Zrozumieniu potrzeby takiej współpracy i zasad, na jakich powinna przebiegać, najlepiej służy wzajemne poznawanie warsztatu pracy procesowego partnera od samego początku kariery zawodowej.
Jan WOJTASIK