Encyklopedia Puszczy

Pomnik przyrody „Aleja Marka”

Pomnik przyrody „Aleja Marka”. Pomimo, że na obszarze szeroko rozumianej Puszczy Tarnowskiej, „Aleja Marka” należy do najciekawszych pomników przyrody, do encyklopedii trafia stosunkowo późno. Wszystko z powodu błędnej informacji na pewnym znanym portalu internetowym, który lokuje ją na terenie miasta Nowej Soli.

Z błędu wyprowadził mnie podczas jednej z puszczańskich wypraw rowerowych Pan Daniel Roguski. Dzięki niemu, już wczesną wiosną 2018 r. mogłem podziwiać długą na ok. 140 – 150 m., prowadzącą tak trochę „donikąd”, leśną drogę z porastającymi przy niej wiekowymi dębami.

W chwili nadania statusu pomnika przyrody uchwałą Nr IX/28/07 Rady Gminy Nowa Sól z 7 marca 2007 r. aleja liczyła 22 dęby szypułkowe.  Ich obwody na wysokości pierśnicy były mocno zróżnicowane i wahały się od 190 do 340 cm. Pozwala to na szacunkowe przyjęcie, że dęby te mają obecnie ponad 150 lat, a więc nasadzono je w czasie zbliżonym do nasadzeń dębowych na obszarze Nowosolskiego Lasu Dębowego.

W dostępnym od niedawna, lecz bardziej precyzyjnym opisie taksacyjnym Banku Danych o Lasach można jednak przeczytać, że dęby szypułkowe w wydzieleniu 57h w roku 2018 liczyły sobie już 167 lat, ich grubość na wysokości pierśnicy wynosiła średnio 88 cm, a wysokość 27 m.

Aktualnie aleja liczy 19 obiektów. W międzyczasie doszło bowiem do obumarcia trzech dębów. Dodatkowo, dwa z nich zostały niedawno powalone przez wichurę.

O tym, jaki cel przyświecał nieznanemu dzisiaj autorowi koncepcji posadzenia alei dębowej na podmokłej łące graniczącej z lasem można obecnie tylko spekulować. Najbardziej przekonująca argumentacja sprowadza się do stwierdzenia, że chodziło po prostu o umocnienie krawędzi grobli umożliwiającej dojazd do łąki w celu wywiezienia z niej siana. Nie można jednak wykluczyć, że groblę wykorzystywano do transportu drewna z okolicznego lasu bądź też stanowiła pozostałość po jakiejś starej, obecnie trudnej już do odtworzenia, nadodrzańskiej drodze.

Należy przy tym dodać, że na wydanej w 1933 r. niemieckiej mapie 1:25 000 , a więc stosunkowo dokładnej, grobli tej, jak też rosnących przy niej drzew w ogóle nie oznaczono. Może to oznaczać, że nie przywiązywano już wówczas do niej znaczenia gospodarczego. Nie dostrzeżono też jeszcze wartości krajoznawczych.

Jakkolwiek nie było, pozostała piękna aleja, której walory przyrodnicze i estetyczne dostrzegł ponad 20 lat temu Pan Marek Matusewicz – wieloletni Leśniczy Leśnictwa „Odra”. To właśnie na podstawie przygotowanej przez niego dokumentacji Rada Gminy podjęła wspomnianą na wstępie uchwałę. Połączenie obowiązków zawodowych leśnika z misją samorządowca zapewne ułatwiło logistyczną część projektu.

Warto zaznaczyć, że Panu Markowi Matusewiczowi zawdzięczają też status pomników przyrody inne jeszcze dęby rosnące nad Odrą w okolicy nowosolskiego mostu, a także użytek ekologiczny „Kosaciec” .

Aleja Marka znajduje się w pobliżu Kanału Kopalnica – Krzycki Rów, niedaleko drogi powiatowej prowadzącej z Nowej Soli w kierunku Stanów. Stanowi południową granicę oddziału leśnego 57h Nadleśnictwa Nowa Sól. Przebiega lekkim łukiem w linii zbliżonej do kierunku wschód – zachód. Od strony północnej otacza ją las olchowy, od południa graniczy z łąką.

Od strony wschodniej Aleja dochodzi do krawędzi wysokiego płaskowyżu porośniętego starszym lasem sosnowym z pojedynczym starodrzewiem dębowym. Kierunek przeciwny zdominowany jest przez sosnowy młodnik.

Aleję Marka można najłatwiej odnaleźć  od strony drogi Nowa Sól – Stany. Po przekroczeniu mostu na Kanale Kopalnica – Krzycki Rów należy przejechać pierwszy zakręt w prawo. Przy kolejnym zakręcie (tym razem w lewo) po prawej stronie drogi znajdują się trzy trakty leśne. Pierwszym z nich (jest to fragment linii oddziałowej 57-58) udajemy się w głąb sosnowego lasu w kierunku południowym, przemieszczamy ok. 350 m., następnie skręcamy w lewo w kierunku wschodnim i za ok. 180 m. jesteśmy przy pierwszym dębie tytułowej Alei.

Warto może jeszcze dodać, że w miejscu, w którym rozpoczyna się nasza leśna wędrówka w poszukiwaniu Alei Marka, rozpoczyna także swój bieg historyczna „Droga Sybilli” [niem. Sibyllen – Weg]. Jej budowę rozpoczęto w 1767 r. Po śladzie tej drogi prowadzi obecnie urokliwa droga pożarowa nr 4 „Drewniana”, która kończy się w pobliżu Lipin. 

Wyprawa w kierunku przeciwnym, czyli na zachód, umożliwia poznanie użytku ekologicznego „Kosaciec” oraz dotarcie do pozostałości po szwedzkiej reducie obronnej  z czasów wojny trzydziestoletniej.

Wszystko razem może natomiast stanowić podstawę do opracowania projektu niezwykle atrakcyjnej wyprawy rowerowej o charakterze rekreacyjno – krajoznawczym. To już jednak temat na inną okazję.

Jan WOJTASIK


 

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°46’51.27″ E

Szer. geogr. 51°49’41.86″ N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano m.in. skany map pobranych ze stron GeoPortal.pl i Google oraz mapy ochrony pożarowej Nadleśnictwa Nowa Sól

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *