Opinie

Między prokuraturą a policją

[…] Przypomnieć należy, iż do określonych ustawą zadań prokuratury nie należy ściganie przestępstw, ale czuwanie nad ich ściganiem, co stanowi zasadniczą różnicę, o której niestety zapominają osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa. Za wykrywanie przestępstw i wykroczeń i ściganie ich sprawców odpowiada przede wszystkim policja, co wynika z przepisu art. 1 ust. 2 pkt 4 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Dlatego po zwiększeniu obowiązków tej formacji, wynikającym z nowelizacji przepisów kodeksu postępowania karnego, które wejdą w życie 1 lipca 2015 r., należy spodziewać się ewentualnych zagrożeń dla sprawności postępowań przygotowawczych i jakości ich przeprowadzania, nad którą czuwać powinni prokuratorzy.

W środowisku prokuratorów już od dłuższego czasu trwa dyskusja o potrzebie takiego zreformowania policji, aby za prowadzenie postępowań przygotowawczych odpowiadali rzeczywiście do zadań tych przygotowani, dobrze wyszkoleni merytorycznie funkcjonariusze, którzy za szczególne obowiązki, jakie im powierzono, być może powinni być lepiej wynagradzani, co powinno spowodować napływ do wydziałów dochodzeniowo-śledczych rzeczywiście najbardziej wartościowych osób.

Bez zmian, które spowodują podniesienie poziomu i jakości pracy funkcjonariuszy policji, prokuratorom nadal będzie trudno egzekwować polecenia wykonania poszczególnych zadań postępowań przygotowawczych na odpowiednim poziomie, tak by nie było konieczności samodzielnego, ponownego wykonania tych samych czynności przez prokuratora. To niestety jest dosyć częstym zjawiskiem i przedłuża prowadzenie postępowań przygotowawczych, a także nakłada na prokuratorów dodatkowe obowiązki.

W sytuacji wprowadzenia procesu kontradyktoryjnego, który wymusi częstszą i dłuższą pracę prokuratorów w sądach, z pewnością zwiększą się wymagania prokuratorów wobec Policji i z pewnością rzadziej będą się oni decydowali na przejęcie postępowań prowadzonych przez Policję do samodzielnego prowadzenia.

Dlatego też częściej odpowiedzialnością za wynik poszczególnych postępowań rozliczana będzie nie prokuratura, ale te organy, do których zadań określonych ustawami uchwalonymi już po zmianie ustrojowej należy wykrywanie przestępstw i ściganie ich sprawców, a także po rozszerzeniu katalogu spraw, które zostaną od lipca 2015 r. niejako usunięte poza kontrolę prokuratury,  także zebranie, zabezpieczenie i utrwalenie dowodów w postępowaniu przygotowawczym. […]

Marcin  Zarówny, Zastepca Prokuratora Okregowego w Jeleniej Górze

Wiecej: Rzeczpospolita, 2014.10.08

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *