Sławski Zeszyt Historyczny
Sława. O godz. 17.00 dnia 1 sierpnia 2014 r. okolicznościowym wystąpieniem Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakuły oraz wystawą malarską Macieja Szubiaka i występem Parafialnego Chóru Cantate Deo w auli sławskiego gimnazjum rozpoczęło się oficjalne otwarcie tegorocznego święta tego miasta. Moment otwarcia zbiegł się z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, którego pamięć uczczono minutą ciszy.
Program Dni Sławy jest powszechnie dostępny i oczywiście nie ma konieczności powielania go na łamach tej witryny. Jak zawsze będzie głośno, hucznie i wesoło.
W cieniu wielu popularnych imprez uwadze mogą jednak łatwo umknąć te bardziej ciche i kameralne.
Dlatego z całą pewnością warto odnotować spotkanie z Autorami tekstów zamieszczonych w zeszycie historycznym „Siedem wykładów na siedem wieków Sławy”, które w takiej właśnie kameralnej atmosferze odbyło się godzinę wcześniej.
Wydawcą Zeszytu jest Urząd Miejski w Sławskie, okolicznościowe słowa przygotowali Cezary Sadrakuła i Przewodniczący Rady Gminy w Sławie – Pan Aleksander Polański. W części otwierającej publikację zamieszczono też okolicznościowe wystąpienie Pana Alfreda Röslera, znanego sławskiego regionalisty, który zredagował całość opracowania. Wskazał on na ideę towarzyszącą pomysłowi wykładów i ich tematykę.
W wydanym zeszycie historycznym zamieszczono artykułu następujących autorów: Jarosława Lewczuka „Badania osadnictwa pradziejowego, wczesnohistorycznego i nowożytnego w rejonie Sławy„, Dominika Nowakowskiego „Od wczesnośredniowiecznego grodu do miasta lokacyjnego. Rozwój struktur osadniczych w okolicach Sławy w średniowieczu”, Tomasza Jurka „Początki Sławy”, Tomasza Andrzejewskiego „Sława w czasach Rechenbergów 1468-1655”, Wojciecha Strzyżewskiego „Rodzina Fernemont” w Sławie w świetle wczesnonowożytnych pieczęci (XVII-XVIII w), Jarosława Kuczera „Prestiż i ranga – arystokracja śląska doby baroku”, Artura Pacygi „XX wiek w Sławie, czas wojen i powrotu Polski” oraz Pawła Łachowskiego „Drogi do Sławy – dzieje i przebieg dróg na terenie gminy”.
Jestem pewien, że na łamach „Tekstów & pejzaży” będziemy wielokrotnie wracać do analiz, opisów i wniosków zawartych w przytoczonych artykułach.
Oficjalna prezentacja tego ciekawego i wartościowego poznawczo materiału była jednym z punktów uroczystości, o której wspomniałem na wstępie, a osoby zainteresowane bliższym poznaniem opublikowanych tekstów miały możliwość ich otrzymania wraz z dedykacja autorską.
Jan WOJTASIK