Opiniowanie sądowo-lekarskie w przypadkach narażenia …
Wrocław. „Opiniowanie sądowo-lekarskie w przypadkach narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” to tytuł pracy dra Tomasza Jurka wydanej ostatnio przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Jak wynika z tytułu, rozprawa traktuje o jednym z najtrudniejszych w praktyce zagadnień prawno-medycznych, jakim jest odpowiedzialność za przestępstwo z narażenia.
Istotę problemu dobrze oddaje fragment jednego z wniosków końcowych: „Specyfika „narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” sprawia, że zjawisko to jest niepoliczalne, obciążone sporym elementem subiektywnej oceny. Dotyczy to zarówno biegłego, jak i organu procesowego. Mimo stałej ewolucji doktryny, odkrywania kolejnych poziomów „narażenia na niebezpieczeństwo”, nadal opiniowanie w takich sprawach budzi kontrowersje i wątpliwości”.
Jak ujął to Autor, celem pracy jest próba stworzenia narzędzia diagnostycznego przydatnego w warsztacie biegłego – specjalisty medycyny sądowej.
Na całość opracowania, poza wstępem i wprowadzeniem, składają się rozdziały poświęcone kolejno zagadnieniom takim, jak: rola i kompetencje biegłego specjalisty medycyny sądowej w procesie karnym, systematyka przestępstw narażenia życia albo zdrowia, uwagi interpretacyjne o charakterze wstępnym, sadowo-lekarska wykładnia pojęcia narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Część analityczną uzupełniają wnioski końcowe i bogate piśmiennictwo, co ważne – głównie polskie, a także wykaz 66 orzeczeń sądowych.
W poszczególnych częściach pracy dr Tomasz Jurek omawia zarówno zagadnienia interpretacyjne norm prawnych, jak i kwestie merytoryczne o charakterze medyczno- sądowym. Porusza trudne problemy odpowiedzialności nie tylko za sprowadzenie niebezpieczeństwa, ale też jego eskalacji czy niezatrzymania wzrostu zagrożenia przy istnieniu prawnego obowiązku zapobiegnięcia skutkowi. Posługuje się przy tym językiem czytelnym zarówno dla prawników i lekarzy.
Trafne są przy tym uwagi dotyczące budowania optymalnych zasad współdziałania organu procesowego z biegłymi oraz konieczności poznawania przez lekarzy opiniujących prawa, tak jak prawnicy poznają medycynę sądową.
Rozprawa adresowana jest w jednakowym stopniu do prawników i biegłych. Dobrze się stało, że jej autorem jest doktor medycyny, a zarazem absolwent wydziału prawa.
Dodać bowiem należy, że dr n. med. i mgr prawa Tomasz Jurek jest specjalistą medycyny sądowej i pełni obowiązki kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kontaktować się z nim można pod adresem poczty elektronicznej << tomasz.jurek@umed.wroc.pl >>.
Jan WOJTASIK