Uncategorised

Organ procesowy a opinia biegłego

[…] Korzystanie z osiągnięć nauki, techniki, a nawet sztuki daje duże możliwości poznania prawdy, ale tworzy jednocześnie realne trudności zarówno z dopuszczeniem, jak i oceną dowodów dostarczanych przez biegłych, którzy wydają opinie na podstawie posiadanych wiadomości specjalnych i skomplikowanych metod badawczych.

Sporym wyzwaniem są dla organów procesowych szczególnie te ekspertyzy biegłych, które opierają się na nowych metodach badawczych. Tymczasem metoda badawcza przyjęta przez biegłego nie może pozostawać poza kontrolą organu.

Należy sprawdzić jej adekwatność, a także czy za jej pomocą biegły może dojść do przedstawionych przez siebie wniosków. Zweryfikować należy także pełność, jasność, przejrzystość oraz wewnętrzną niesprzeczność ustaleń dokonanych przez biegłego.

Innymi słowy organu wymiaru sprawiedliwości powinny posiadać umiejętność analizy opinii biegłego. Efektywne wykorzystanie tego środka dowodowego jest jednym z ważnych aspektów postępowania karnego. Od funkcjonariusza policji prowadzącego postępowanie, prokuratora i sędziego wymaga się w tej kwestii ostrożności i uwagi.

W dużej mierze to efektywne wykorzystanie opinii biegłego w procesie dowodowym jest uzależnione od tego, ile rzetelnych i aktualnych informacji na temat metod identyfikacji kryminalistycznej posiadają decydenci procesowi uprawnieni do zarządzania badań w ramach ekspertyzy biegłego, jak również uprawnieni do ich oceny. […]

Magdalena Zubańska, Nowe technologie w kryminalistyce. Aspekty prawne i kryminalistyczne, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn 2019 s. 207

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *