Uncategorised

Wynagrodzenie biegłego

[…] Na podstawie art. 288 k.p.c. i art. 89 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, biegły ma prawo żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Z kolei kwestię wysokości wynagrodzeń biegłych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym.

Przepisy te przewidują, iż przyznanie biegłemu wynagrodzenia uzależnione jest od skorzystania z jego usług dla celów postępowania sądowego. Jednocześnie przepisy te nie uzależniają przyznania biegłemu wynagrodzenia od uznania jego opinii za trafną.

Wysokość wynagrodzenia biegłego ustala sąd mając na względzie szereg kryteriów. W szczególności sąd przyznając wynagrodzenie winien więc uwzględnić posiadane przez biegłego kwalifikacje, czas i nakład pracy oraz wysokość poniesionych wydatków – na podstawie złożonego przez biegłego rachunku.

Zawsze konieczne jest dogłębne przeanalizowanie informacji zawartych w karcie pracy biegłego. Nie budzi bowiem wątpliwości, że deklarowany w karcie pracy czas i nakład pracy winien podlegać weryfikacji sądu, a sąd powinien ustosunkować się do danych zawartych w karcie pracy biegłego. […]

Sąd Apelacyjny w Szczecinie w postanowieniu z dnia 10 sierpnia 2016 r. w sprawie III APz 4/16

Cytat z cyklu: „Sądy i poglądy” 

Źródło: http://www.kancelaria.lex.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *