Bliźniaki
Bliźniaki. Wg innej wersji „Kochankowie”, czyli sosna pospolita zrośnięta już od poziomu pnia z dębem. Swoiste przemieszanie warstw liści z gałązkami porośniętymi igłami sprawia intrygujące wrażenie, zwłaszcza podczas śnieżnych zim.
Swoją oryginalnością zwróciły moją uwagę już kilka lat temu. Niestety z powodu awarii elektronicznego nośnika najstarsze ich zdjęcia uległy zniszczeniu. Inne miały więcej szczęścia, a jedno nawet trafiło do „objazdowej” galerii poświęconej Puszczy Tarnowskiej. Cieszyło się przy tym sporym zainteresowaniem. W Sławie w galerii „U Dudka” zauważył je jeden z leśników, a już kilka tygodni później miałem okazję wysłuchać jego przejmującego opowiadania o okolicznościach ocalenia „Bliźniaków” od przysłowiowego topora. Młody leśnik dozorujący ścinkę dostrzegł bowiem wyjątkowość ich urody i w ostatniej niemal chwili zapobiegł wycięciu nietypowego zroślaka.
Należy przy tym zauwazyć, że Bliźniaki pierwotnie były tak naprawdę trojaczkami. Niestety, w okolicznościach bliżej nieznanych ktoś wyciął trzeci odrost. Mam nadzieję, że w nieodległej przyszłości to niezwykłe drzewo otrzyma status pomnika przyrody.
Bliźniaki rosną sobie w oddziale leśnym oznaczonym numerem 35 w północno-wchodniej części Borów Tarnowskich administrowanych przez Nadleśnictwo Sława Śląska. Łatwo je odnaleźć, gdyż od Jodłowa oddalone są zaledwie 1,8 km. Stoją tuż przy drodze pożarowej „11” oraz Jodłowskich Trasach Rekreacyjnych [JTR]: czerwonej i pomarańczowej.
Spacer do Bliźniaków warto odbyć także dlatego, że w bezpośredniej bliskości znajdziemy pomnik przyrody nieożywionej – Głaz Andrzeja, posiadające taki tytuł w przeszłości drzewo o nazwie Krzywy Dąb, a po drodze nasze oko nacieszy jeszcze Starodrzew z Ptasim Podwórkiem.
Dla tych, którzy szybko się męczą Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i Sławskie Nadleśnictwo oferują odpoczynek w Leśnym Punkcie Odpoczynku [LPO], czyli gustownej altance z ławą, koszem na śmieci i okolicznościową tablicą informacyjną wyposażoną w dokładną mapę dużego fragmentu d. Puszczy Tarnowskiej.
Po oznakowaniach szlakowych i dzięki mapie łatwo zorientujemy się, że wspomniany LPO spełnia ważną rolę wspierając turystów udających się zieloną JTR w kierunku Źródełka Miłości przy Jeziorze Tarnowskim Dużym oraz nadchodzących z tamtego kierunku.
Jan WOJTASIK
Dane orientacyjne dla GPS:
Dł. geogr. 15°57’35” E
Szer. geogr. 51°51’52” N
Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I, 2015