Jodłowskie trasy rekreacyjne „włączone” do sieci szlaków turystycznych
Sława – Jodłów – Konotop. Sięgający swoim rodowodem lat 60.tych XX w. zielony pieszy szlak turystyczny PTTK „Przez Pojezierze Sławskie” odzyskuje drugą młodość. Właśnie odnawiane jest jego oznakowanie na całej długości od Konotopu do Sławy.
Z uwagi na upływ czasu, zmiany w środowisku naturalnym i zabudowie, także działanie czynników przyrody doszło zatarcia wielu fragmentów szlaku. Ponadto, niektóre odcinki szlaku z tych samych powodów podlegają obecnie koniecznej korekcie.
Renowacja ta ważna jest także dla Jodłowa. Zielony szlak pieszy PTTK przebiega bowiem przez centrum tej wioski letniskowej, a na odcinku 600 m. jego przebieg pokrywa się z wszystkimi Jodłowskimi Trasami Rekreacyjnymi.
Dzięki temu każdy turysta zbliżający się do Jodłowa, niezależnie od tego czy nadchodzi od strony Konotopu [przez Józefów i Jeziorną], czy od strony Sławy [przez Głuchów i Tarnów Jezierny], bez problemu może do programu wyprawy dopisać mniejszy lub większy obszar Puszczy Tarnowskiej.
Warto także nadmienić, że zielony szlak PTTK, podobnie, jak niedawno odnowiony, szlak żółty „Pomników i Rezerwatów Przyrody” niemal na całej swej długości może być przemierzany zarówno pieszo, jak i rowerem. Nieliczne, trudniejsze odcinki są z zasady łatwe do obejścia.
Dodatkowo, obydwa te szlaki w okolicy Lubiatowa krzyżują się z zielonym szlakiem rowerowym „Wiatraków i Jezior” Starostwa Nowosolskiego. Zaś z Lubiatowa bez problemu daje się dojechać do Sławy ścieżką rowerową Nadleśnictwa Sława Śląska. Podkreślić należy, że także zielony szlak PTTK modernizowany jest we współpracy w tym nadleśnictwem.
Osobom zainteresowanym opracowaniem ciekawego programu wypraw turystycznych po Pojezierzu Sławskim i Puszczy Tarnowskiej wypadnie jeszcze tylko polecić niedawno wydaną przez SWRLJ pierwszą mapę Puszczy Tarnowskiej oraz przewodnik turystyczny „Sława i okolice” autorstwa R. Grycy i A. Roeslera.
Należy jednak pamiętać, że wzmiankowane wcześniej korekty szlaku w terenie sprawiają, iż w kilku co najmniej miejscach jego przebieg nie będzie już odpowiadać oznaczeniu na dotychczas wydanych mapach turystycznych.
Jan WOJTASIK
Na mapce poniżej zaznaczono wynikłą wskutek rekonstrukcji korektę szlaku w okolicy Jodłowa. Kolorem niebieskim oznaczono nową wersję trasy uwzględniającą m.in. Źródełko Jodłowskie i tzw. Wężowy Półwysep