Rozmaitości

70-lat Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Rajd rowerowy „Do Zrębów Stachury”

Jodłów – Sława – Grochowice. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz Nadleśnictwo Sława Śląska w dniu 20 czerwca 2015 r. organizują rajd rowerowy z Jodłowa do Grochowic. Dobór współorganizatorów tego przedsięwzięcia nie jest przypadkowy. Sławskie Nadleśnictwo już od dawna efektywnie wspiera aktywność turystyczno-krajoznawczą jodłowskiego stowarzyszenia.

Obecnie, pojawiła się dodatkowa okazja do poszerzenia zakresu współpracy. W czerwcu swoje święto obchodzą wszyscy leśnicy, a Lasy Państwowe w Zielonej Górze świętują 70—lecie powstania. Z kolei, patron kolejnego jodłowskiego rajdu z cyklu „Szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej – poeta i prozaik Edward Stachura – pracował przed laty sezonowo w Leśnictwie w Grochowicach, a tym samym …  w Nadleśnictwie Sława Śląska.

Fakt ten przypominają organizowane rokrocznie w Grochowicach „Stachuriady”. Tytułowe  zaś „Zręby Stachury” to domniemane miejsca, gdzie toczyła się akcja powieści „Siekierezada, czyli Zima leśnych ludzi”.

Start nastąpi o godz. 9.00 z tzw. Jodłowskiego Ronda. Następnie uczestnicy przejadą leśnymi drogami przez wschodni obszar Puszczy Tarnowskiej do Grochowic. Na ich drodze znajdą się takie charakterystyczne punkty i miejscowości, jak:  skrzyżowanie 6. Dróg – skrzyżowanie z DW „325” – wieś Kamienna – głaz „Henryk” –  osobliwość przyrodnicza sosny „Zroślaki” – wieś Grochowice – dom Babci Oleńki – Kościół p.w. MB Częstochowskiej – Grochowicka Polana, a w drodze powrotnej: Dębówko – Garbaty Dąb – Leśny Punkt Odpoczynku. Zakończenie rajdu przewidywane jest w tym ostatnim miejscu ok. godz. 17.00.

Rajd ma charakter poznawczy – ukazanie uczestnikom turystyczno-krajoznawczych atrakcji, naturalnego piękna lasów powiatów nowosolskiego, wschowskiego i głogowskiego oraz prowadzonej przez Nadleśnictwo Sława Śląska gospodarki leśnej na tym obszarze; rekreacyjny – upowszechnienie turystyki kolarskiej jako formy aktywnego wypoczynku, bliski kontakt z przyrodą, a także doskonalenie umiejętności poruszania się w trudnym leśnym terenie oraz kształcący – pogłębienie i rozszerzenie wiedzy o dziedzictwie kulturowym, w tym o postaci pisarza i poety Edwarda Stachury, a zwłaszcza o okolicznościach powstania jego najgłośniejszej powieści.

Trasa rajdu szacowana jest na ok. 28 km i prowadzi drogami leśnymi, częściowo tylko utwardzonymi.  Konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy terenowej roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia.

Rajd jest otwarty dla wszystkich chętnych, jednak liczba uczestników z przyczyn organizacyjnych jest limitowana. Uczestnicy nie posiadający ukończonych 18 lat muszą legitymować się posiadaniem karty rowerowej, a osoby poniżej 15 roku życia pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Zapisy przyjmowane będą w kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc. Ubezpieczenie uczestników opłacają organizatorzy.

Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem 514-787-525 lub drogą elektroniczną na adres: << letniskojodlow@wp.pl >>. Poza imieniem i nazwiskiem wskazane jest podanie numeru PESEL, a dodatkowo – telefonicznego numeru kontaktowego.

Więcej o tym projekcie rajdowym można przeczytać w witrynie „Teksty i Pejzaże„.

Redakcja „Tekstów i pejzaży” przyjęła patronat medialny nad rajdem i wspiera jego organizację.

Jan WOJTASIK


Mapka poniżej przedstawia schematyczny przebieg rajdu. Trasę oznaczono kolorem czerwonym. Z uwagi na występujące w dniu rajdu warunki drogowe, jego trasa może ulec niewielkiej korekcie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *